Dit is de mogelijke financiële schade voor NN & ASR
- Michiel Vermeulen
- 29 sep 2023
- 3 minuten om te lezen
In het kort:
De vereniging Woekerpolis heeft voorlopige overwinningen behaald in hun juridische strijd tegen verzekeringsmaatschappijen over woekerpolissen.
Analisten suggereren dat mogelijke schadevergoedingen kunnen oplopen tot miljarden euro’s, wat een aanzienlijke invloed heeft op de aandelen van betrokken verzekeringen.
Zowel Everts van de Vereniging van Effectenbezitters als Flipse van Vereniging Woekerpolis benadrukken de noodzaak van meer duidelijkheid over de financiële impact.
Er is weer nieuws omtrent de woekerpolissen van NN en ASR. We hebben er al meerdere keren over geschreven op De Belegger, maar nu zijn er belangrijke schattingen gepubliceerd over de mogelijke financiële schade voor de Nederlandse verzekeraars. Vereniging Woekerpolis wilt namelijk in gesprek gaan over een mogelijke schikking. Al meer dan tien jaar strijdt deze vereniging voor de rechten van mensen die vinden dat ze te veel kosten hebben betaald voor beleggingsverzekeringen sinds de jaren negentig.
De rechter heeft tot nu toe de vereniging Woekerpolis in het gelijk gesteld. De uitkomst van deze juridische strijd kan grote gevolgen hebben. Analisten voorspellen dat de schadevergoedingen die verzekeringsmaatschappijen mogelijk moeten betalen, kunnen oplopen tot in de miljarden euro’s. Deze potentiële financiële verplichtingen en de onzekerheid die hiermee gepaard gaat, hebben gezorgd voor flinke verliezen op de beurs. Om precies te zijn, de aandelen van Nationale-Nederlanden daalden met bijna 19% en die van ASR met 15%.
Gerben Everts, de directeur van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), maakt zich enigszins zorgen over de onduidelijkheid rond de financiële impact van de woekerpolissen. Hij vindt het op dit moment erg lastig voor beleggers om te begrijpen wat er precies aan de hand is en wat de gevolgen kunnen zijn. "Als er meer duidelijke informatie zou zijn over hoe groot de schade echt is, zou dat voor beleggers een stuk meer rust geven," legt hij uit.
Flipse, de voorzitter van Vereniging Woekerpolis.nl, denkt dat De Nederlandsche Bank, die toezicht houdt op financiële instellingen, de verzekeraars misschien zal aansporen om een gesprek aan te gaan over een mogelijke schikking. "Als we kijken naar de zeven miljoen woekerpolissen en een mogelijke schade van minimaal €15.000 per polis, dan zou het totale schadebedrag oplopen tot €100 miljard. Dit is zo’n groot bedrag dat het een risico kan vormen voor het hele financiële systeem, iets waar De Nederlandsche Bank zich zeker mee zal bemoeien,” vertelt hij.
Er is al voor ongeveer €3 miljard geschikt met klanten die een woekerpolis hadden, maar er zijn nog steeds veel rechtszaken gaande. Onder andere tegen grote verzekeraars zoals Achmea, Aegon, ASR, NN en Reaal. Deze rechtszaken zijn ingewikkeld en kunnen lang duren en zoals Gerben Everts al benoemde, is het enorm moeilijk om de precieze schade in te schatten.
Toch lijken de Nederlandse verzekeringsmaatschappijen, ondanks de vraag van Flipse om te praten en te onderhandelen over een oplossing, voor nu niet bereid om tot een overeenkomst te komen. Ze hebben besloten om hun zaak aan de Hoge Raad voor te leggen, wat betekent dat het nog wel even kan duren voordat er een oplossing komt. Dit kan vertraging opleveren voor de mensen die wachten op een vergoeding, maar dat is misschien precies wat NN en ASR nu nodig hebben om weer orde op zaken te stellen.
Maar Flipse blijft hoopvol. Hij gelooft dat De Nederlandsche Bank, die toezicht houdt op alle banken en verzekeraars in Nederland, de verzekeringsmaatschappijen kan overhalen om serieus over een schikking te gaan praten. Hij legt uit dat er, vanwege de grote bedragen die gemoeid zijn met de woekerpolissen, een serieus risico bestaat dat het hele financiële systeem in Nederland kan wankelen, en dat De Nederlandsche Bank daarom uiteindelijk waarschijnlijk wel actie zal moeten ondernemen.
Wil je meer lezen?
Abonneer je op debelegger.nl om deze exclusieve post te kunnen blijven lezen.