Vijf kwartaalcijfers op één avond verraden wie er écht rijk wordt van AI en wie alleen het verhaal verkoopt
- Rabi Safi
- 20 minuten geleden
- 24 minuten om te lezen
In het kort
Vijf bedrijven rapporteerden op dezelfde avond en samen tonen ze de hele AI-keten. Broadcom leverde operationeel het sterkste kwartaal ($29,6 miljard omzet, AI-chips naar $16,7 miljard) maar daalde omdat de vooruitkijkende lat niet verder omhoog ging. Snowflake deed het omgekeerde van MongoDB vorige week: een echte verhoging van de toekomstverwachting, en de koers ontplofte. FuelCell, ChargePoint en C3 AI bewijzen elk op hun eigen manier dat dicht bij AI staan nog geen winstgevend bedrijfsmodel oplevert. De rode draad: het AI-geld landt vandaag vooral aan het begin van de keten, bij wie de fabriek bouwt.
Vijf bedrijven rapporteerden op dezelfde dag. Op het eerste gezicht hebben Broadcom, Snowflake, FuelCell Energy, ChargePoint en C3 AI weinig met elkaar gemeen. De een ontwerpt chips en datacenternetwerken, de ander verkoopt een cloudplatform voor data, twee bouwen fysieke energie-infrastructuur en laadapparatuur, en C3 AI probeert kunstmatige intelligentie in bedrijfsapplicaties te vangen.
Juist daarom is deze cijferavond zo interessant. Samen laten de vijf ondernemingen bijna de volledige economische keten zien: eerst moet stroom beschikbaar zijn, daarna worden chips en netwerken besteld, vervolgens gaan data en modellen over die infrastructuur lopen en pas aan het einde probeert een applicatiebedrijf een concrete workflow te verkopen.
De marktreacties konden nauwelijks verder uit elkaar liggen. Broadcom presenteerde een kwartaal waarin de omzet 86% groeide en de vrije kasstroom $13,7 miljard bedroeg, maar het aandeel draaide nabeurs ongeveer 4% tot 5% lager. Snowflake groeide “slechts” 35%, verloor volgens GAAP nog altijd geld en sprong ongeveer 23% omhoog. ChargePoint steeg aanvankelijk circa 15% tot 21%, terwijl FuelCell op de reguliere beursdag ongeveer 16% verloor en C3 AI licht lager noteerde.
Dat is niet irrationeel. De beurs beloont niet het hoogste absolute winstbedrag. Zij beloont de grootste positieve afwijking van de verwachting die al in de koers zat.
Mijn hoofdconclusie is daarom drieledig. Ten eerste: de AI-infrastructuurcyclus vertraagt nog niet. Broadcom verwacht in het vierde kwartaal $21,7 miljard AI-chipomzet, circa 2,6 keer zoveel als in het eerste kwartaal.
Ten tweede: Snowflake levert het overtuigendste bewijs tot nu toe dat een deel van die infrastructuur ook daadwerkelijk wordt gebruikt. De productomzet versnelt voor het derde kwartaal op rij en de verhoging van de jaaroutlook bestaat grotendeels uit omzet die nog moet worden gerealiseerd.
Ten derde: een bedrijf wordt niet automatisch een aantrekkelijke AI-belegging doordat het “datacenter”, “subscription” of “enterprise AI” in een presentatie zet. FuelCell verkoopt zijn eerste vaste datacentercapaciteit voorlopig onder de huidige kostprijs. ChargePoints softwarelaag is waardevol, maar het kwartaal werd vooral door hardware, kostenbesparingen en een tariefteruggave gedragen. C3 AI stabiliseert, maar groeit nog niet.
De cijfers in één overzicht
Koersreacties en waarderingen zijn momentopnamen van 2 september 2026, grofweg tussen 16.30 en 17.00 uur Amerikaanse oostkusttijd. De nabeurshandel kan dun zijn en de percentages kunnen tijdens en na de conference calls nog veranderen.
Vijf plekken in dezelfde economische keten
Ik zie deze bedrijven niet als vijf gelijkwaardige AI-aandelen. Broadcom zit aan het begin van de monetaire keten. Een bestelling geeft zichtbaarheid, maar Broadcom boekt omzet wanneer accelerators en networking worden geleverd of de zeggenschap is overgedragen. De eindklant van het AI-model hoeft op dat moment nog geen euro omzet te genereren.
FuelCell probeert nog een stap eerder geld te verdienen: zonder voldoende elektriciteit komt het datacenter er niet. Dat is een reëel knelpunt, maar een knelpunt alleen garandeert geen positieve projectmarge.
Snowflake zit in het midden. Het verdient niet aan de aanschaf van de chip, maar aan het opslaan, verplaatsen, analyseren en gebruiken van data. Een versnelling bij Snowflake zegt daarom meer over daadwerkelijk verbruik dan een nieuwe GPU-order.
C3 AI zit dichter bij de eindgebruiker. Het moet aantonen dat ondernemingen niet alleen experimenteren, maar ook op grote schaal betalen voor toepassingen zoals predictive maintenance, fraudedetectie en defensieanalyse.
ChargePoint is de nuttige buitenstaander. Het is geen AI-aandeel, maar een hybride onderneming waarin fysieke hardware de klantrelatie creëert en abonnementen jarenlang omzet moeten genereren. Daarmee laat het bedrijf precies zien wanneer software de economie van hardware verbetert, en wanneer het nog geen SaaS-bedrijf wordt.
Wie mijn bredere raamwerk wil teruglezen, kan terecht bij mijn analyse van Nvidia en de verschuiving richting software. Voor de fysieke stroom- en datacenterlaag sluit ook mijn stuk over neoclouds en de werkelijke waarde van megawatts goed aan.
Broadcom: fenomenale groei, maar bijna volledig afhankelijk van AI
Broadcom boekte in het derde kwartaal van boekjaar 2026 $29,591 miljard omzet. Dat was 86% meer dan een jaar geleden en ongeveer $351 miljoen boven de gangbare consensus van circa $29,24 miljard. Tegen Broadcoms eigen outlook van $29,4 miljard bedroeg de beat slechts $191 miljoen, of 0,65%.
De aangepaste winst per aandeel kwam uit op $3,32 tegenover ongeveer $3,22 verwacht. GAAP-nettowinst bedroeg $13,1 miljard en de aangepaste nettowinst $16,4 miljard.
Dit zijn uitzonderlijke cijfers. Toch zat de belangrijkste informatie niet in het totaal, maar in de samenstelling.
AI vertegenwoordigde inmiddels 80% van de semiconductoromzet. Van de $13,64 miljard extra concernomzet ten opzichte van vorig jaar kwam naar schatting $11,5 miljard uit AI. Daarmee leverde één categorie ongeveer 84% van de absolute omzetgroei.
De totale beat kwam volledig uit AI
Broadcom had voor Q3 ongeveer $16 miljard AI-chipomzet, $4,5 miljard niet-AI-semiconductoromzet en $8,9 miljard softwareomzet voorzien.
De werkelijkheid: AI-semiconductors: $16,7 miljard, circa $700 miljoen boven de eigen lat. Niet-AI-semiconductors: impliciet $4,14 miljard, circa $361 miljoen onder de eigen lat. Infrastructure Software: $8,75 miljard, circa $148 miljoen onder de eigen lat.
De concernbeat was dus echt, maar ook smal. AI maskeerde een veel vlakker bedrijf daaronder. Niet-AI-chips groeiden naar schatting slechts ongeveer 4%, terwijl Broadcom op 12% had gerekend. Software groeide stevig, maar bleef eveneens iets achter bij de interne verwachting.
Dit hoeft geen probleem te zijn zolang AI zo hard blijft versnellen. Het maakt Broadcom wel steeds afhankelijker van een klein aantal buitengewoon grote programma’s.
Van $8,4 miljard naar $21,7 miljard in vier kwartalen
De AI-semiconductoromzet ontwikkelt zich als volgt:
Q3 groeide 55% ten opzichte van Q2. De Q4-outlook impliceert nog eens 30% sequentiële groei. Opgeteld komt de impliciete AI-omzet voor heel FY2026 uit op ongeveer $57,6 miljard. Dat is $1,6 miljard hoger dan de eerdere jaarindicatie van $56 miljard en bijna drie keer de circa $20 miljard van FY2025.
Broadcom verwacht voor heel Q4 ongeveer $34,8 miljard omzet, 93% meer dan een jaar geleden. De interpretatie ten opzichte van consensus verschilt per leverancier. LSEG zat rond $35,03 miljard en ziet dus een lichte miss; andere ramingen lagen rond $34,7 miljard en zien een kleine beat. De zuivere formulering is: ongeveer in lijn tot licht onder de hoogste marktlat.
Belangrijker is de samenstelling. De totale omzet stijgt naar verwachting $5,21 miljard ten opzichte van Q3. AI alleen stijgt $5,0 miljard. Bijna 96% van de voorziene sequentiële groei moet opnieuw uit AI komen.
De markt kijkt al naar meer dan $100 miljard
In de vorige conference call sprak Broadcom over meer dan $100 miljard AI-semiconductoromzet in FY2027. Tegen de nieuwe impliciete FY2026-basis van $57,6 miljard vergt precies $100 miljard nog altijd ten minste 74% groei.
Het Q3-persbericht herhaalde of verhoogde die doelstelling niet. Op zichzelf is dat geen winstwaarschuwing. De markt had door de enorme orderboeken en eerdere koersstijging echter een scenario ingeprijsd waarin Broadcom de lat bijna ieder kwartaal optilt.
Daarom kon een kwartaal met 86% omzetgroei toch een lagere koers opleveren. De formele cijfers versloegen de consensus; de informele fluisterlat lag hoger.
Mijn uitgebreide voorbeschouwing, inclusief de custom-chipklanten en het verschil met Nvidia, staat in Broadcom haalt straks 54% van zijn omzet uit AI: kan het aandeel nog verrassen?.
Custom silicon groeit sneller, maar heeft een lagere marge
Broadcoms aangepaste brutomarge daalde van 78,4% een jaar geleden en 77,1% in Q2 naar 75,0% in Q3. De aangepaste operationele marge steeg juist naar 67,9%, dankzij enorme schaalvoordelen en kostendiscipline.
Voor Q4 begeleidt Broadcom de aangepaste operationele marge echter naar ongeveer 66%. Dat is bijna twee procentpunt lager dan Q3.
De verklaring zit in de mix. Custom accelerators of XPU’s zijn gigantische programma’s, maar hebben een lagere brutomarge dan VMware en waarschijnlijk ook dan veel netwerkproducten. AI-networking verbindt bovendien niet alleen Broadcom-XPU’s, maar kan ook aan Nvidia-clusters worden verkocht. Daardoor is networking mogelijk het kwalitatief aantrekkelijkste onderdeel: een bredere klantenbasis, hogere marges en minder volledige afhankelijkheid van één acceleratorarchitectuur.
Dit is een belangrijk tegenwicht tegen de eenvoudige stelling dat “meer AI-omzet altijd beter” is. Broadcom krijgt buitengewone groei, maar de snelst groeiende dollars zijn niet automatisch de meest winstgevende dollars.
VMware is de stille margestabilisator
Infrastructure Software groeide 29% naar $8,75 miljard. Dat is geen voetnoot. In Q2 draaide de softwaretak rond 93% brutomarge en circa 79% operationele marge. VMware produceert terugkerende omzet en beschermt de concernmarge terwijl custom silicon de groei levert.
Broadcom probeert VMware Cloud Foundation bovendien te positioneren als de private-cloudlaag voor klassieke workloads, Kubernetes en AI-inference. Daarmee bezit Broadcom tegelijk een deel van de fysieke AI-fabriek en de software waarmee ondernemingen die infrastructuur beheren.
Toch is voorzichtigheid nodig. Uit omzet alleen valt niet af te leiden welk deel van de softwaregroei afkomstig is van meer workloads, hogere prijzen, langere contracten, renewals of timing. De omzet bleef onder Broadcoms eigen doel en in het eerste kwartaal groeide software nog maar 1%. Nieuwe ARR- en bookingcijfers zijn daarom belangrijker dan één kwartaalgroeipercentage.
Kasstroom van een andere orde
Broadcom genereerde in Q3:
Over de eerste negen maanden bedroeg de vrije kasstroom al $31,9 miljard. Broadcom loste in Q3 $5,6 miljard schuld af en betaalde $3,1 miljard dividend.
Dat maakt het fundamentele verschil met de meeste kleinere AI-verhalen. Broadcom hoeft zijn groei niet voortdurend met nieuwe aandelen te financieren. Het produceert zelf tientallen miljarden dollars.
Er zijn wel verplichtingen. De laatste beschikbare cijfers toonden $164,6 miljard RPO, maar ook $128,1 miljard aan inkoopverplichtingen voor onder meer wafers, geheugen en andere componenten. Daarnaast faciliteerde Broadcom een financieringsconstructie waarbij het maximaal $29 miljard aan klantleaseverplichtingen garandeert. Dat is geen actuele schuld van $29 miljard, maar wel een materiële voorwaardelijke blootstelling.
De grens tussen leverancier en financier wordt daarmee minder scherp. Broadcom verkoopt chips, maar helpt ook de infrastructuur financieren waarin die chips terechtkomen. Dat verdient aandacht wanneer beleggers iedere order als volledig onafhankelijk bewijs van eindvraag behandelen.
Waardering Broadcom
Bij een nabeurskoers rond $350 tot $355 en ongeveer 4,94 miljard verwaterde aandelen bedraagt de beurswaarde ruwweg $1,73 biljoen tot $1,75 biljoen. Na ongeveer $35,4 miljard nettoschuld ligt de ondernemingswaarde rond $1,77 biljoen tot $1,79 biljoen.
De vier gerapporteerde en begeleide kwartalen impliceren circa $105,9 miljard FY2026-omzet. Daarmee handelt Broadcom na de eerste daling nog altijd rond 17 keer de omzet. De geëxtrapoleerde Q3-vrije kasstroom van $54,7 miljard geeft ongeveer 32 tot 33 keer vrije kasstroom, of een yield iets boven 3%.
De vooruitkijkende winstmultiple oogt lager, maar gebruikt een buitengewone winstexplosie die nog moet worden gerealiseerd. Broadcom is niet goedkoop omdat het slecht presteert; het is duur omdat de markt al gelooft dat de huidige uitzonderlijke prestaties doorlopen.
Mijn oordeel: operationeel was Broadcom de sterkste van deze vijf. De koersdaling zegt vooral dat zelfs fenomenale cijfers onvoldoende zijn wanneer AI vrijwel de volledige groei draagt, marges door de mix dalen en de markt al een bijna perfecte route naar $100 miljard AI-omzet verwacht.
Snowflake: dit is wél een echte positieve verwachtingsreset
Snowflake rapporteerde $1,547 miljard totale omzet, 35% meer dan een jaar geleden. Productomzet, de belangrijkste maatstaf bij een consumption-based cloudplatform, kwam uit op $1,492 miljard en groeide 36,8%.
De productomzet lag ongeveer $74 miljoen boven het midden van Snowflakes eigen guidance. De aangepaste winst per aandeel van $0,62 versloeg de consensus van circa $0,45. De aangepaste operationele marge bedroeg 15,3%, tegenover een eigen verwachting van 12,5%.
Dat is sterk. De echte reden voor de koerssprong zat opnieuw in de vooruitblik.
De verhoging is grotendeels nog niet verdiend
Na Q1 verwachtte Snowflake voor FY2027 $5,84 miljard productomzet. Die outlook stijgt nu naar $6,07 miljard, een verhoging van $230 miljoen.
Slechts circa $74 miljoen daarvan komt uit de zojuist gerealiseerde Q2-beat. De overige ongeveer $156 miljoen verhoogt daadwerkelijk de verwachting voor Q3 en Q4.
De rekensom:
Dit is precies het verschil met het recente kwartaal van MongoDB. MongoDB verhoogde zijn jaaroutlook na goede cijfers, maar een groot deel van die verhoging bestond uit omzet die al in het gerapporteerde kwartaal was binnengekomen. Snowflake schuift de nog te realiseren tweede jaarhelft materieel omhoog.
Snowflake begeleidt Q3 bovendien naar $1,588 miljard tot $1,593 miljard productomzet, 37% tot 38% groei. Er volgt dus volgens de eigen outlook geen directe terugval.
Drie kwartalen versnelling
De productgroei versnelde van 29% in Q3 FY2026 via 30% in Q4 en 34% in Q1 FY2027 naar 37% nu. Dit is het derde opeenvolgende kwartaal waarin de groei aantrekt.
De motor bestaat uit meerdere delen:
Snowflake groeit dus niet uitsluitend door één uitzonderlijke klant. Het voegt nieuwe klanten toe, bestaande klanten consumeren meer en het aantal grote accounts stijgt sneller dan het totaal.
RPO daalt sequentieel, maar het kortlopende deel groeit harder
De totale remaining performance obligations bedroegen $9,004 miljard. Dat is 30% meer dan een jaar geleden, maar 2% minder dan in Q1.
De sequentiële daling oogt zwak. De looptijd maakt het cijfer interessanter. Snowflake verwacht nu 54% van de RPO binnen twaalf maanden te realiseren, tegenover 50% vorig jaar. Dat komt neer op ongeveer $4,86 miljard kortlopende RPO, naar schatting 40% meer dan een jaar geleden.
Het totale contractboek groeit dus langzamer dan de productomzet, maar het deel dat het dichtst bij omzet staat groeit juist sneller. Dat kan wijzen op kortere contracten en snellere consumptie.
RPO is bij Snowflake overigens geen klassieke SaaS-ARR. Klanten kopen credits en bepalen mede door werkelijk gebruik wanneer die als omzet worden verwerkt. Zij kunnen consumptie versnellen, uitstellen of boven contract uitkomen. Juist daarom is de combinatie van productomzet, NRR en current RPO nuttiger dan één los backlogcijfer.
AI wordt zichtbaar in gebruik, nog niet in dollars
Snowflakes CoCo, de nieuwe naam voor Cortex Code, passeerde 9.100 wekelijks actieve accounts en voegde in één kwartaal ruim 2.000 accounts toe. CoWork bereikte 5.800 accounts. Management sprak over een betekenisvolle stijging van AI-omzet.
Snowflake publiceert die AI-omzet nog niet in dollars. De accountaantallen kunnen bovendien overlappen en omvatten verschillende contractvormen. Zij mogen niet simpelweg bij elkaar worden opgeteld of als betalende AI-klanten worden behandeld.
Toch is de samenhang overtuigender dan een los persbericht. Productomzet versnelt, current RPO groeit ongeveer 40%, grote klanten nemen toe en AI-productgebruik stijgt. Voor het eerst in deze cyclus begint de softwarelaag dus op meerdere meetpunten tegelijk mee te trekken.
De softwarelaag betaalt de infrastructuurrekening
Snowflake verhoogde de FY2027-outlook voor de aangepaste operationele marge van 13,5% naar 14,5%, maar verlaagde de productmarge van 75% naar 74%.
Dat lijkt tegenstrijdig, maar vertelt het economische verhaal van AI-software. AI-features stimuleren consumptie, terwijl inference en compute geld kosten bij AWS, Microsoft Azure en Google Cloud. Snowflake kan de lagere brutomarge voorlopig opvangen doordat de omzet 35% groeit en het personeelsbestand slechts ongeveer 7%.
De aangekondigde vijfjarige overeenkomst om $6 miljard bij AWS af te nemen is daarom geen omzetcontract voor Snowflake. Het is een uitgavenverplichting. Wanneer Snowflake meer AI-werkloads verkoopt, vloeit een deel van die softwareomzet terug naar hyperscalers, servers, networking en uiteindelijk chips.
Sterke softwarecijfers vervangen de semiconductorcyclus dus niet. Zij legitimeren hem.
GAAP blijft veel minder mooi
Snowflake boekte nog altijd: $263 miljoen GAAP-operationeel verlies. $192 miljoen nettoverlies. $424 miljoen aandelenbeloningen. Ongeveer $456 miljoen totale SBC-gerelateerde aanpassingen inclusief loonheffingen.
Gewone aandelenbeloningen waren gelijk aan 27% van de omzet. Dat percentage verbetert sterk, maar blijft economisch materieel. Het gemiddelde basis-aantal aandelen steeg 4,2% ondanks $300 miljoen aan aandeleninkopen in de eerste jaarhelft.
De balans is wel solide. Cash en beleggingen bedroegen circa $4,33 miljard tegenover ongeveer $2,28 miljard convertibles: ruim $2 miljard netto cash.
Q2 is seizoensmatig een zwak kasstroomkwartaal. Adjusted vrije kasstroom bedroeg slechts $92 miljoen, een marge van 6%. De jaaroutlook van 23% impliceert bij circa $6,3 miljard totale omzet ongeveer $1,45 miljard adjusted vrije kasstroom. Snowflake moet daardoor het overgrote deel in H2 genereren. Historisch past dat bij het facturatiepatroon, maar het blijft een nuttige controle.
Waardering Snowflake
Bij een nabeurskoers rond $375 en ongeveer 380 miljoen volledig verwaterde aandelen ligt de economische beurswaarde rond $142 miljard. Omdat die verwaterde teller al een geschat convertibeleffect bevat, trek ik voor een consistente ruwe ondernemingswaarde de circa $4,33 miljard bruto cash en beleggingen af. Dat brengt de volledig verwaterde ondernemingswaarde rond $138 miljard.
Dat is ongeveer 23 keer de nieuwe productomzetoutlook. Tegen de theoretische adjusted vrije kasstroom van circa $1,45 miljard gaat het om grofweg 95 keer kasstroom, of een yield nauwelijks boven 1%.
Snowflake verdient een hoge multiple: groei versnelt, de Rule-of-40-score is sterk en de vooruitblik stijgt. Een waardering boven twintig keer productomzet veronderstelt echter meerdere jaren groei boven 30% en verdere margeverbetering. Het uitstekende kwartaal verlaagt het operationele risico; de koerssprong verhoogt tegelijk het waarderingsrisico.
Mijn oordeel: Snowflake leverde de beste positieve verrassing. Het is het sterkste bewijs in deze groep dat de AI-cyclus zich verbreedt van kapitaaluitgaven naar werkelijke dataconsumptie. Dat maakt het aandeel niet automatisch goedkoop.
Bronnen: officiële Snowflake Q2-resultaten en de officiële investor presentation.
FuelCell Energy: een echte datacenteringang, maar onder de kostprijs
FuelCell Energy is het perfecte aandeel voor de huidige marktpsychologie. Vrijwel ieder bedrijf met grond, stroom, apparatuur of een netwerkpositionering ontdekt plotseling dat het iets met AI-datacenters kan doen. Sommige nieuwe AI-profeten hebben vooral een powerpointpresentatie. FuelCell heeft ten minste echte technologie, bijna 1 GW historische installaties, één vaste datacenterorder en een betaalde capaciteitsreservering.
Maar dan komen de cijfers. FuelCell boekte $33,0 miljoen omzet, 29% minder dan een jaar geleden en duidelijk onder de consensus van circa $38,8 miljoen. De brutowinst was negatief $24,5 miljoen, waardoor de brutomarge uitkwam op negatief 74%. De aangepaste EBITDA verslechterde van negatief $16,4 miljoen naar negatief $36,7 miljoen.
De GAAP-nettoverliesverbetering van $91,9 miljoen naar $45,3 miljoen oogt fraai, maar is misleidend. Vorig jaar bevatte omvangrijke impairments. Bovendien steeg het gewogen gemiddelde aantal aandelen van 24,4 miljoen naar 70,4 miljoen. De EPS-verbetering verdeelt het verlies dus over bijna drie keer zoveel aandelen.
De eerste 30 MW is verlieslatend
FuelCell nam $17 miljoen lasten rond de eerste 30 MW-order van Fit Energy: Circa $4 miljoen afwaardering van voorraad. Circa $13 miljoen verwacht verlies op vaste inkoopverplichtingen.
Bij de huidige jaarlijkse productie van 37,1 MW liggen fabricagekosten en vaste overhead boven de contractprijs. De order die het datacenterverhaal moet bewijzen, legt dus tegelijk bloot dat de huidige unit economics niet werken.
Zonder de $17 miljoen zou de groepsbrutomarge nog altijd ongeveer negatief 23% zijn geweest. Ook genormaliseerd is dit geen winstgevende activiteit.
Management verwacht dat de kostprijs daalt wanneer de fabriek eerst naar 100 MW en later naar 500 MW opschaalt. Dat is industrieel plausibel: hogere volumes verdelen vaste kosten over meer eenheden. Het is nog geen bewezen resultaat.
30 MW vast, 350 MW optioneel
De Fit-overeenkomst kan uiteindelijk 380 MW en ongeveer $2,6 miljard vertegenwoordigen. De kwaliteit verschilt per fase.
Vast gecommitteerd is 30 MW. Dat levert ongeveer $90,8 miljoen productbacklog en $110,7 miljoen servicebacklog op. De eerste aanbetaling is ontvangen en leveringen beginnen in Q4 FY2026.
De overige drie fasen van 100, 125 en 125 MW zijn klantopties. Fit bepaalt zelf of en wanneer deze worden geactiveerd. Voor die tijd bestaat geen betalingsverplichting.
FuelCell noemt de 350 MW “awarded capacity backlog” ter waarde van $2,35 miljard. Dat is geen gecommitteerde backlog en geen omzetgarantie.
Ongeveer 64% van het gepresenteerde totaal is dus optioneel. Van de vaste backlog bestaat bovendien $915,7 miljoen uit generation-PPA’s die over perioden tot twintig jaar als omzet worden verwerkt.
Een betaalde reservering is nog geen order
Na het kwartaal ontving FuelCell een reserveringsbetaling van een niet genoemde grote colocation-operator voor een gepland project van 75 MW in Texas.
Dat is meer dan een vrijblijvende intentieverklaring: er is geld betaald om capaciteit vrij te houden. Het is minder dan een definitief afnamecontract. Prijs, klant, locatie en leveringsschema zijn nog niet openbaar.
De volgorde blijft: Reservering. Definitieve overeenkomst. Aanbetaling en vaste backlog. Productie en levering. Omzet en uiteindelijk positieve brutowinst.
FuelCell bevindt zich voor Texas voorlopig bij de eerste stap.
Hetzelfde geldt voor de 10 GW-pipeline. FuelCell heeft in FY2026 naar eigen zeggen ongeveer 10 GW aan voorstellen uitgebracht en 97% van de actuele pipeline is datacentergerelateerd. Een voorstel is echter geen order.
De schaalvergelijking is onthullend: 37 MW huidige jaarlijkse productie, 100 MW doel eind oktober, 500 MW geplande capaciteit in juni 2028 en 10.000 MW voorstellen. Zelfs een kleine conversie vereist enorme industriële uitbreiding.
De technologie is relevant, maar niet magisch
Carbonate fuel cells kunnen achter de meter constante baseload leveren, modulair worden opgebouwd en de wachttijd op een netaansluiting verminderen. Dat is relevant voor datacenters die jaren op stroom kunnen wachten.
De installaties reageren niet zelfstandig snel genoeg op iedere piek in een AI-workload. Batterijen, UPS-systemen of supercapacitors blijven nodig. En “combustion free” betekent bij gebruik van aardgas niet CO₂-vrij. Carbon capture is technisch interessant, maar het ExxonMobil-project in Rotterdam is nog een demonstratie.
Ook de genoemde stroomprijs rond $0,09 per kWh berust op aannames zoals een looptijd van twintig jaar, 8% kapitaalkosten, 30% belastingvoordeel en aardgas van $4,50 per MMBtu. Dat is geen universeel gegarandeerd tarief.
De kaspositie is met aandelen gekocht
FuelCell had $658 miljoen unrestricted cash en $79 miljoen restricted cash. Daartegenover stonden circa $154 miljoen schuld en financieringsverplichtingen en $201 miljoen purchase commitments.
De kaspositie lijkt ruim totdat de bron wordt bekeken. Over de eerste negen maanden bedroeg de operationele kasuitstroom ongeveer $73 miljoen en de eenvoudige vrije kasstroom negatief $89 miljoen. Financieringsinstroom bedroeg bijna $485 miljoen.
Het aantal uitstaande aandelen steeg van 29,6 miljoen in juli 2025 naar bijna 80 miljoen eind juli 2026: ongeveer 170% verwatering in één jaar. Alleen al in de eerste negen maanden haalde FuelCell circa $454 miljoen via aandelen op.
Fit kreeg bovendien warrants op maximaal 12 miljoen aandelen tegen $26,44 wanneer de optionele fasen worden aanbetaald. Dat kan extra kapitaal opleveren, maar ook nog eens ongeveer 15% verwatering veroorzaken. De klant krijgt daarmee potentiële aandelenwaarde als prikkel om vervolgorders te plaatsen.
Waardering FuelCell
Bij een koers rond $14,40 en bijna 80 miljoen aandelen bedraagt de actuele beurswaarde ongeveer $1,15 miljard. Veel koerssites tonen een lager bedrag doordat zij nog met een oude aandelenteller rekenen.
Na schuld, preferred stock en unrestricted cash ligt de ondernemingswaarde rond $700 miljoen. Dat is circa 4,6 keer de trailing omzet van ongeveer $154 miljoen.
Een omzetmultiple zegt hier weinig. De brutowinst en aangepaste EBITDA zijn negatief. Een deel van de cash is nodig om operationele verliezen en de uitbreiding van 100 MW naar 500 MW te financieren, waarvoor nog $200 miljoen tot $275 miljoen wordt voorzien.
Mijn oordeel: FuelCell heeft een echte ingang gevonden in de stroomvoorziening voor AI-datacenters. Het verkoopt zijn eerste capaciteit voorlopig wel onder de huidige kostprijs. De markt waardeert daarom niet het bedrijf dat vandaag $33 miljoen kwartaalomzet boekt, maar de fabriek die het nog moet worden. Dit is minder een bewezen AI-winnaar dan een publiek gefinancierde optie op een toekomstig stroomtekort.
Bronnen: officiële FuelCell Q3-resultaten, de Q3-presentatie en de 10-Q.
ChargePoint: echte verbetering, maar software was niet de groeimotor
ChargePoint boekte $116,1 miljoen omzet, 18% meer dan een jaar geleden en 14% meer dan in Q1. De eigen outlook bedroeg $100 miljoen tot $110 miljoen; de consensus lag rond $105 miljoen. Dit was dus een duidelijke omzetbeat.
Het GAAP-nettoverlies halveerde bijna van $66,2 miljoen naar $35,6 miljoen. De aangepaste EBITDA verbeterde van negatief $22,1 miljoen naar negatief $4,8 miljoen. Het aandeel sprong aanvankelijk circa 15% tot 21% omhoog.
Dat is echte turnaroundvooruitgang. De kwaliteit van de verbetering is gemengd.
De abonnementen zijn waardevol, maar groeiden slechts 10%
De subscriptions hadden een berekende GAAP-brutomarge van ongeveer 59%, tegenover circa 21% voor hardware. Hoewel abonnementen nog geen 38% van de omzet vormden, leverden zij ongeveer 61% van de brutowinst.
Dat bewijst de strategische waarde van de software- en servicelaag. Een geplaatste laadpaal kan jarenlang connectivity, onderhoud, Assure en platformomzet genereren. ChargePoint beheert bovendien software voor hardware van derden.
Het abonnement is echter geen pure cloud-SaaS. Het bevat ook onderhoud en fysieke dienstverlening. De brutomarge daalde van ongeveer 61% naar 59% en de omzetgroei bleef bij 10%.
De verbetering van dit kwartaal kwam vooral elders vandaan. De brutowinst op hardware steeg naar schatting $9,5 miljoen en leverde ongeveer 82% van de totale toename van de brutowinst. Subscription gross profit steeg slechts circa $1,3 miljoen.
De juiste conclusie is daarom: software maakt ChargePoints hardware-economie beter, maar maakte dit kwartaal niet de groei.
Vier procentpunt kwam uit een tariefteruggave
De GAAP-brutomarge steeg van 31,2% naar 36,4%. De non-GAAPmarge steeg van 33,2% naar 38,4%.
Management vermeldde expliciet dat tariefteruggaven beide marges met vier procentpunt verhoogden. Dat komt neer op ongeveer $4,6 miljoen brutowinst.
Zonder deze eenmalige bijdrage zouden de marges ongeveer 32,4% GAAP en 34,4% non-GAAP zijn geweest. Dat is nog altijd een echte verbetering van ongeveer één procentpunt, maar veel minder spectaculair dan de headline.
De tariefteruggave was bovendien bijna even groot als het volledige aangepaste EBITDA-verlies van $4,8 miljoen. Mechanisch gecorrigeerd zou adjusted EBITDA rond negatief $9,4 miljoen liggen. ChargePoint kwam dus dichter bij break-even, maar nog niet zo dicht als de headline suggereert.
Kostenbesparing werkt
GAAP-operationele kosten daalden 15% naar $76,4 miljoen. Non-GAAPkosten daalden 11% naar $52,3 miljoen. De organisatie heeft banen geschrapt, processen vereenvoudigd en uitgaven teruggebracht.
Die discipline is nodig. Het GAAP-operationele verlies bedroeg nog altijd $34,1 miljoen, bijna 29% van de omzet. De non-GAAPberekening verwijderde onder meer $11,0 miljoen aandelenbeloningen, $3,2 miljoen amortisatie, $6,4 miljoen herstructureringskosten en $5,8 miljoen andere aanpassingen.
Het oude doel om in FY2026 adjusted EBITDA-positief te worden is gemist. De nieuwe cijferpublicatie geeft geen concrete nieuwe break-evendatum. De turnaround komt dichterbij, maar een schoon en bevestigd omslagpunt ontbreekt.
De bijna vlakke cash is geen schone vrije kasstroom
ChargePoint eindigde met ongeveer $95,7 miljoen cash en restricted cash, vrijwel gelijk aan Q1. Afgeleid bedroeg de operationele kasuitstroom in Q2 slechts ongeveer $4,2 miljoen en de eenvoudige vrije kasstroom negatief $5,2 miljoen.
Dat klinkt hoopgevend. Het kwartaal kreeg echter ongeveer $24,9 miljoen steun uit de afbouw van voorraad. De voorraad daalde van $203,6 miljoen naar $179,5 miljoen en is nog altijd bijna tweemaal zo groot als de cashpositie.
Voorraad verkopen is verstandig en kan lang doorgaan, maar is geen structurele operationele marge. Zonder die werkkapitaalvrijval was de kasstroom veel zwakker geweest.
Over de eerste jaarhelft bedroeg de vrije kasstroom nog negatief $42,9 miljoen.
Q3 keert terug naar lage groei
ChargePoint verwacht voor Q3 $105 miljoen tot $115 miljoen omzet. Het midden van $110 miljoen betekent 5% sequentiële krimp en slechts ongeveer 4% groei ten opzichte van vorig jaar.
Het Q2-groeitempo van 18% is dus volgens de eigen outlook niet de nieuwe run-rate. De publicatie bevat geen nieuwe marge- of EBITDA-outlook.
Het bedrijf heeft ruim 406.000 laadpoorten op zijn eigen of beheerde netwerk en bijna 1,5 miljoen toegankelijke poorten via roaming. Die laatste categorie is niet hetzelfde als een eigen installed base. De kans blijft dat meer beheerde hardware later terugkerende omzet oplevert, maar de groei moet eerst opnieuw versnellen.
Balans en waardering ChargePoint
ChargePoint had ongeveer $237 miljoen carrying debt tegenover $95,7 miljoen cash en een negatief eigen vermogen van $36 miljoen. Het aantal uitstaande aandelen ligt rond 27 miljoen, tegen 24,3 miljoen aan het begin van het boekjaar. Daarnaast bestaat een ATM-faciliteit van $150 miljoen en warrantoverhang.
Bij een slotkoers rond $5,21 bedroeg de beurswaarde circa $141 miljoen. Op een initiële nabeurskoers rond $6,30 liep die op naar ongeveer $170 miljoen. Inclusief nettoschuld ligt de ondernemingswaarde rond $280 miljoen tot $310 miljoen.
Dat is slechts ongeveer 0,6 tot 0,7 keer de geannualiseerde Q2-omzet. De multiple is laag omdat de netto schuld ongeveer even groot is als de beurswaarde, de onderneming verlieslatend blijft en verdere verwatering mogelijk is.
Mijn oordeel: ChargePoint leverde het meest geloofwaardige turnaroundkwartaal van de drie kleinere bedrijven. Hardwarevraag herstelde en de kostenbasis daalde. De eenmalige tariefteruggave, voorraadvrijval, zwakke subscriptiongroei en voorzichtige Q3-outlook verhinderen nog dat één goed kwartaal een structurele ommekeer bewijst.
Bronnen: officiële ChargePoint-resultaten bij de SEC en de Q2-presentatie.
C3 AI: een turnaroundkwartaal, geen groeikwartaal
C3 AI boekte $52,38 miljoen omzet tegenover ongeveer $52,06 miljoen verwacht. De beat bedroeg amper $314.000, of 0,6%. Adjusted EPS van negatief $0,20 was beter dan de verwachte negatief $0,26.
De omzet daalde echter 25,5% ten opzichte van vorig jaar en groeide slechts 1,5% tegenover Q4. Subscription revenue bedroeg $49,17 miljoen, 18,5% lager op jaarbasis en 1,6% hoger op kwartaalbasis. Professional services daalden 68%.
De kostenreductie werkt. De commerciële groeimachine nog niet.
“Subscription” is niet hetzelfde als klassieke SaaS-ARR
Subscription revenue vormde 94% van de omzet. Dat lijkt aantrekkelijk, maar de definitie omvat volgens de 10-K ook softwarelicenties, hosting, support en Initial Production Deployments. Het is geen zuivere jaarlijks terugkerende cloud-ARR.
De GAAP-brutomarge op subscription revenue bedroeg slechts 29%. De concernbrede GAAP-brutomarge kwam uit op 31,8%, tegenover 37,6% vorig jaar. Non-GAAP was dat 49,8%.
Voor een schaalbaar softwarebedrijf zijn die marges laag. C3 AI besteedt nog veel geld aan pilots, implementatie en engineering rondom contracten. Minder maatwerk kan de toekomstige mix verbeteren, maar alleen als schaalbare licentie- en verbruiksomzet het gat vult.
Bookings stijgen 73%, maar het dollarbedrag ontbreekt
C3 AI meldde 73% hogere bookings ten opzichte van Q4. Dat klinkt sterk totdat de basis wordt bekeken. Q4 werd door het management zelf als zwak omschreven en C3 publiceert geen bookingwaarde.
Het aantal afgesloten overeenkomsten daalde van 46 een jaar geleden en 28 in Q4 naar 22 nu. Mogelijk zijn de contracten gemiddeld groter, maar zonder dollars, RPO of pilotconversies kan dat niet worden gecontroleerd.
Ook ontbreken deze keer cijfers over Initial Production Deployments, conversies, partners en de verhouding tussen commerciële en federale boekingen. In FY2026 daalde het aantal IPD’s van 174 naar 71. De laatst bekende RPO bedroeg eind april $203 miljoen, 14% minder dan een jaar eerder.
Deferred revenue steeg in Q1 wel 47% naar $53,7 miljoen. Dat is positief voor de voorfacturering, maar geen vervanging voor een nieuwe RPO-uitsplitsing.
De herstructurering levert wel resultaat
Tom Siebel keerde in mei terug als CEO. De onderneming maakt de verkooporganisatie platter, verlaagt personeel en kosten, versmalt de productfocus en probeert grotere transformation-led contracten te sluiten.
Operationele kosten daalden 24%. Sales en marketing daalden 33% en R&D 28%. Daardoor verbeterde het non-GAAP operationele verlies 33% ten opzichte van Q4 naar negatief $36,2 miljoen.
De kostenreset werkt dus zichtbaar. Dat is niet hetzelfde als een geslaagde salesreset.
De GAAP-cijfers blijven extreem: $98,3 miljoen operationeel verlies op $52,4 miljoen omzet, een verliesmarge van 188%. Aandelenbeloningen bedroegen $59,2 miljoen, of 113% van de omzet. Het gemiddelde aantal aandelen steeg 14,5%.
Positieve vrije kasstroom met een voetnoot van $73 miljoen
C3 AI rapporteerde $2,1 miljoen vrije kasstroom, tegenover negatief $34,3 miljoen vorig jaar. Ook dit is verbetering, maar geen bewijs van structurele cashgeneratie.
Deferred revenue leverde ongeveer $17,3 miljoen werkkapitaalvoordeel op en andere balansposten hielpen eveneens. Zonder veranderingen in operationele activa en verplichtingen zou de operationele kasstroom analytisch rond negatief $31 miljoen hebben gelegen.
Cash en effecten stegen met $75,6 miljoen naar $651,1 miljoen. Daarvan kwam $72,8 miljoen uit de uitoefening van opties, grotendeels samenhangend met de eerder aangekondigde aankoop door Tom Siebel. De kasgroei kwam dus uit financiering, niet uit de operatie.
De outlook voorziet nog altijd krimp
C3 AI verwacht in Q2 $51 miljoen tot $55 miljoen omzet. Het midden betekent slechts 1% sequentiële groei en ongeveer 29% krimp ten opzichte van vorig jaar.
De jaaroutlook blijft $210 miljoen tot $240 miljoen. Het midden van $225 miljoen impliceert ongeveer 10% omzetkrimp. De non-GAAP verliesoutlook verbetert licht, maar de omzetverwachting niet.
Om na een Q2 van $53 miljoen het jaarmidden te halen, moet C3 AI in de tweede jaarhelft gemiddeld ongeveer $59,8 miljoen per kwartaal boeken. De echte omzetomslag moet dus nog komen.
Waardering C3 AI
Bij een koers rond $10,20 tot $10,50 en circa 156,6 miljoen aandelen bedraagt de beurswaarde ongeveer $1,6 miljard. Na $651 miljoen cash en effecten resteert een ondernemingswaarde rond $950 miljoen tot $1 miljard.
Dat is circa 4,2 tot 4,5 keer de middenpuntomzet voor FY2027. Dat lijkt goedkoop naast Snowflake, maar de ondernemingen zijn operationeel niet vergelijkbaar. Snowflake groeit 35%, heeft een productmarge van 75% en verhoogt de vooruitblik. C3 AI krimpt, heeft een GAAP-brutomarge van 32%, geeft meer aan aandelenbeloningen uit dan het omzet boekt en publiceert geen overtuigende conversiemetrics.
Mijn oordeel: C3 AI heeft mogelijk het dieptepunt achter zich gelaten. “Niet verder verslechteren” is nog iets anders dan een werkende AI-groeimachine. Dit kwartaal bewijst de kostenomslag, niet de vraagomslag.
Bronnen: officiële C3 AI Q1-resultaten en de FY2026 10-K.
Waarom Snowflake stijgt en Broadcom daalt
De meest verleidelijke conclusie is dat de markt nu van semiconductors naar software roteert. Dat is te eenvoudig.
Broadcom en Snowflake leverden allebei zeer sterke operationele cijfers. Broadcom is winstgevender, genereert veel meer kasstroom en groeit sneller. Snowflake leverde alleen de grotere verrassing ten opzichte van de marktlat.
De relatieve koersreactie is daarom geen bewijs dat chips klaar zijn en software het stokje volledig overneemt. Zij laat zien dat de AI-cyclus breder wordt én dat verwachtingen per aandeel belangrijker zijn dan het sectoretiket.
Broadcom boekt omzet wanneer accelerators en networking worden geleverd. Snowflake kan cash vooraf ontvangen, maar boekt productomzet wanneer klanten hun credits werkelijk verbruiken. Als beide tegelijk groeien, is dat juist een sterker signaal voor de gehele keten.
De feedbacklus tussen chips en software
De waardeketen loopt niet slechts één kant op. 1. Hyperscalers en AI-labs bestellen XPU’s, GPU’s, networking en servers.
2. Die capaciteit maakt goedkopere of krachtigere modellen mogelijk.
3. Data- en softwarebedrijven bouwen daarop nieuwe producten.
4. Meer softwaregebruik verhoogt het verbruik bij AWS, Azure en Google Cloud.
5. Hogere consumptie leidt opnieuw tot orders voor chips, networking, koeling en stroom.
Snowflakes versnelling is daarmee niet bearish voor Broadcom. Zij kan juist bevestigen dat de geïnstalleerde infrastructuur productief wordt gebruikt. Het risico ontstaat pas wanneer de fysieke investeringen veel harder blijven groeien dan de omzet die software en eindapplicaties eruit halen.
C3 AI toont dat die laatste stap nog niet vanzelf gaat. Een bedrijf kan geweldige AI-technologie en bekende klanten hebben, maar pilots moeten converteren, contracten moeten uitbreiden en brutomarges moeten uiteindelijk op software lijken.
Kasstroomkwaliteit: vijf totaal verschillende verhalen
De term “vrije kasstroom” betekent bij deze vijf bedrijven niet hetzelfde.
Broadcom genereert echte, omvangrijke vrije kasstroom na capex. Aandelenbeloningen en acquisitie-amortisatie verdienen aandacht, maar veranderen niet dat $13,7 miljard in één kwartaal beschikbaar kwam.
Snowflake genereert cash en heeft netto cash, maar aandelenbeloningen van 27% van de omzet zijn een economische kostenpost. Het tweede halfjaar moet bovendien vrijwel de volledige jaarmarge leveren.
ChargePoint kwam dicht bij kwartaalcashbreakeven, maar vooral doordat voor bijna $25 miljoen voorraad werd afgebouwd. Dat is nuttig, maar niet eindeloos herhaalbaar.
C3 AI rapporteerde positieve vrije kasstroom, terwijl werkkapitaal hielp en de kasgroei vrijwel volledig uit optie-uitoefeningen kwam. SBC was hoger dan de omzet.
FuelCells ruime kaspositie ontstond vooral door honderden miljoenen dollars aan nieuwe aandelen. De operationele activiteit verbrandt nog geld en de eerste datacenterorder heeft een negatieve huidige marge.
Wie alleen het headline-cashflowcijfer leest, zet vijf verschillende economische werkelijkheden ten onrechte naast elkaar.
Mijn rangorde na de cijfers
1. Beste operationele kwartaal: Broadcom
Geen van de andere bedrijven benadert 86% omzetgroei, een aangepaste operationele marge van 68% en $13,7 miljard vrije kasstroom. De zwakte zit niet in het bedrijf, maar in concentratie, mixdruk en een zeer hoge marktlat.
2. Beste positieve verrassing: Snowflake
Snowflake versnelt voor het derde kwartaal op rij en verhoogt vooral de omzet die nog moet worden verdiend. Dit is het duidelijkste bewijs dat AI-gebruik de datalaag bereikt. Na de koerssprong is de waardering wel opnieuw extreem veeleisend.
3. Meest geloofwaardige turnaround: ChargePoint
De hardwarevraag herstelt, kosten dalen en het EBITDA-verlies krimpt. De structurele kwaliteit is minder sterk dan de headline door de tariefteruggave en voorraadvrijval. De balans houdt het risicoprofiel hoog.
4. Stabilisatie zonder groeibewijs: C3 AI
De kostenreset werkt en de sequentiële omzetdaling lijkt gestopt. Bookings in procenten zonder dollars, ontbrekende pilotmetrics en een jaaroutlook met krimp zijn onvoldoende om een nieuwe groeifase uit te roepen.
5. Hoogste narratiefrisico: FuelCell Energy
FuelCell heeft meer tastbare datacenterrelevantie dan veel opportunistische nieuwkomers. De eerste vaste order is bij de huidige schaal verlieslatend, het grootste deel van de headline-backlog is optioneel en de kaspositie is met zware verwatering opgebouwd.
Deze rangorde is geen automatisch koop- of verkoopadvies. Een uitstekend bedrijf kan een slechte belegging zijn bij een te hoge prijs; een zwak bedrijf kan tijdelijk hard stijgen wanneer de verwachtingen extreem laag zijn.
Wat ik in de volgende kwartalen wil zien
Voor Broadcom wil ik bevestiging dat de route naar meer dan $100 miljard FY2027-AI-omzet niet alleen bestaat uit steeds grotere klantcommitments, maar ook de marges en vrije kasstroom beschermt. Nieuwe software-ARR en de verhouding tussen networking en custom accelerators worden belangrijk.
Voor Snowflake wil ik productgroei boven 35%, NRR-stabiliteit, current-RPO-groei en een concrete kwantificering van AI-omzet. De productmarge mag door AI-initiële kosten dalen, maar niet structureel zonder extra operationele leverage.
Voor FuelCell wil ik een definitief 75 MW-contract, activering van ten minste één optionele Fit-fase, productie richting 100 MW en vooral een positieve marge op nieuwe datacenterleveringen. Zonder unit economics maakt meer omzet het financieringsprobleem groter.
Voor ChargePoint wil ik zien dat adjusted EBITDA en operationele kasstroom ook zonder tariefrefund en grote voorraadreductie verbeteren. Subscriptiongroei moet weer versnellen en de kaspositie moet zonder zware nieuwe verwatering stabiliseren.
Voor C3 AI wil ik bookingdollars, nieuwe RPO, IPD-conversies en uiteindelijk opnieuw groei van subscription revenue. Kosten kunnen niet eeuwig sneller dalen dan omzet; op enig moment moet de verkoopmotor het werk overnemen.
Conclusie
Deze cijferavond ondersteunt het software-versus-semisnarratief, maar niet als een wedstrijd met één winnaar.
Broadcom bewijst dat de fysieke AI-fabriek nog altijd met buitengewone snelheid wordt gebouwd. Snowflake levert het beste bewijs dat ondernemingen die fabriek daadwerkelijk beginnen te gebruiken voor data en AI-workloads. Dat is de gezonde verbreding waarop softwarebeleggers wachtten.
C3 AI laat tegelijk zien dat de applicatielaag nog geen vanzelfsprekende winnaar is. Interesse, pilots en klantnamen zijn niet genoeg wanneer subscription revenue krimpt en de conversiemetrics ontbreken.
ChargePoint toont buiten AI hetzelfde economische principe: een softwarelaag kan hardware veel waardevoller maken, maar verandert een kapitaal- en voorraadintensieve onderneming niet automatisch in SaaS.
FuelCell ten slotte is de perfecte waarschuwing voor de nieuwe trend waarin iedereen met geldnood plotseling datacenters ontdekt 😆. Het stroomprobleem is echt en de technologie is relevant. Maar een datacenterlogo verandert een negatieve brutomarge niet in positieve kasstroom, en een optionele capaciteitspipeline is geen geboekte omzet.
De belangrijkste vraag is dus niet wie “iets met AI” doet. De vraag is op welk moment het bedrijf geld ontvangt, hoeveel kapitaal daarvoor eerst nodig is, hoe hard de omzet werkelijk is, welke marge erop zit en hoeveel nieuwe aandelen moeten worden uitgegeven om de belofte te financieren.
Aan het begin van de keten zijn de winsten vandaag al zichtbaar. In de data- en softwarelaag verschijnt de versnelling nu. Bij de eindapplicaties en alternatieve stroomleveranciers moet de economische bewijsvoering nog volgen.
Ik bezit mogelijk aandelen in enkele genoemde ondernemingen. Dit artikel bevat algemene informatie en geen persoonlijk financieel advies. Consensusramingen verschillen per dataleverancier. Koersen en waarderingen zijn momentopnamen van 2 september 2026. Non-GAAPcijfers, RPO, backlog, awarded capacity, subscriptions en vrije kasstroom zijn niet onderling gelijk en moeten altijd samen met GAAP-resultaten, kasstromen, schuld en verwatering worden beoordeeld.







































































































































Opmerkingen