Airbus, Thales en Leonardo smelten samen: zo verandert de Europese ruimtevaart voorgoed
- J. van den Poll
- 14 minuten geleden
- 3 minuten om te lezen
In het kort:
Airbus, Thales en Leonardo fuseren hun ruimtevaarttakken tot één groot Europees ruimtevaartbedrijf dat in 2027 moet starten, met samen zo’n 25.000 werknemers en €7 miljard omzet.
De fusie moet kosten verlagen en Europa sterker maken in satellietbouw en ruimtediensten, maar winstgevendheid blijft onzeker.
Het nieuwe bedrijf moet vooral bewijzen dat het kan concurreren met SpaceX, dat sneller, goedkoper en innovatiever blijft dan alle Europese spelers samen.
De Europese markt voor ruimtevaartlanceringen was al klein en weinig competitief, maar lijkt nu nog verder te veranderen. Drie grote bedrijven uit de Europese ruimtevaartindustrie willen namelijk hun krachten bundelen. Daardoor ontstaat een nieuwe speler die veel invloed kan gaan krijgen.
Airbus, Thales en Leonardo bundelen hun ruimtevaarttakken
Airbus maakte onlangs bekend dat het een overeenkomst heeft gesloten met twee andere bekende Europese bedrijven, Thales en Leonardo. Zij willen hun afzonderlijke ruimtevaartactiviteiten samenbrengen in één bedrijf. Dat nieuwe bedrijf moet in 2027 kunnen starten, als de toezichthouders toestemming geven. Het doel is om de kennis, technologie en diensten van de drie bedrijven te combineren, zodat Europa sterker wordt in de productie van satellieten en ruimtevaartsystemen.
Airbus stopt zijn onderdelen voor satellietbouw en digitale ruimtediensten in het nieuwe bedrijf. Leonardo brengt zijn eigen satellietafdeling in en tevens zijn belangen in Telespazio en Thales Alenia Space. Thales levert vooral zijn aandelen in diezelfde bedrijven en ook zijn belang in Thales SESO, dat optische systemen voor satellieten maakt. De raketbouw van Airbus, waaronder ArianeGroup en de lanceerdiensten van Arianespace, blijft echter buiten de samenvoeging. Airbus wil die activiteiten zelf blijven beheren.
Na de fusie zal Airbus het grootste aandeel hebben met 35 procent, terwijl Thales en Leonardo ieder 32,5 procent bezitten. Geen enkel bedrijf krijgt volledige controle over de nieuwe onderneming.

Wat het nieuwe ruimtevaartbedrijf moet opleveren
Airbus verwacht dat het samenvoegen van de drie bedrijven op termijn een flinke kostenbesparing oplevert. Volgens de huidige schattingen gaat het om enkele honderden miljoenen euro’s per jaar. Daarnaast hopen de bedrijven dat ze samen sterker staan in het binnenhalen van nieuwe opdrachten, omdat ze wereldwijd meer kunnen aanbieden en een bredere markt kunnen bedienen.
Het nieuwe bedrijf zal ongeveer 25.000 werknemers tellen en jaarlijks zo’n 7 miljard euro aan omzet genereren. Het beschikt bovendien over een grote voorraad aan toekomstige opdrachten. Toch is het nog onzeker of het samengevoegde bedrijf ook echt winstgevend wordt. Airbus boekte vorig jaar namelijk een groot verlies in zijn ruimtevaart- en defensiedivisie.
Leonardo maakte wel winst, maar slechts een klein bedrag. Van Thales is niet bekend hoe winstgevend zijn ruimtevaarttak op dit moment is. Zelfs als alle voorspelde besparingen worden gehaald, is het mogelijk dat de nieuwe onderneming nog steeds moeite zal hebben om structureel winst te maken.
Een Satelliet operator van airbus.

De grote vraag: kan Europa opboksen tegen SpaceX?
De samenwerking moet Europa sterker maken in de strijd tegen SpaceX, dat wereldwijd de markt voor ruimtelanceringen domineert. Amerikaanse bedrijven zoals Northrop Grumman en Lockheed Martin hebben bovendien al een grotere omzet dan de nieuwe Europese combinatie en zijn winstgevender. Het wordt dus geen eenvoudige opgave om te concurreren met deze spelers.
De situatie doet denken aan de samenwerking tussen Boeing en Lockheed Martin in 2006, toen zij samen United Launch Alliance oprichtten. Hoewel die samenwerking in het begin voordelen opleverde, zorgde het gebrek aan onderlinge concurrentie uiteindelijk voor minder innovatie en een verzwakte marktpositie. Toen SpaceX vervolgens met veel goedkopere lanceringen kwam, kon ULA nauwelijks nog concurreren en verloor het jarenlang terrein.
Er bestaat een kans dat de Europese samenwerking met dezelfde uitdaging te maken krijgt. De drie bedrijven hoeven niet langer met elkaar te wedijveren, maar moeten nog steeds concurreren met de veel snellere en goedkopere aanpak van SpaceX.
Na een secondary offering wordt SpaceX nu op 800 miljard gewaardeerd.

De fusie
De voorgenomen fusie tussen Airbus, Thales en Leonardo is een grote verandering voor de Europese ruimtevaartsector. De samenwerking kan leiden tot lagere kosten, meer expertise en een sterker Europees aanbod. Toch blijft het onzeker of dit genoeg is om het grote verschil met SpaceX te verkleinen. Het nieuwe bedrijf moet laten zien dat het niet alleen groot, maar ook vernieuwend en concurrerend genoeg is om in de wereldwijde ruimtevaart mee te blijven doe
Voor beleggers onderstreept deze fusie vooral hoe cruciaal schaalgrootte, kostenbeheersing en efficiëntie zijn in een sector waar marges onder druk staan. Ook particuliere beleggers kunnen daarop inspelen door te letten op hun eigen handelskosten, omdat die op lange termijn een zichtbaar effect hebben op het nettorendement.
MEXEM werd door Brokerskiezen.nl uitgeroepen tot beste allround broker van 2025 en rekent slechts 0,005 procent valutakosten, tegenover 0,25 procent bij DEGIRO en SAXO Bank. Voor de gemiddelde belegger kan dat verschil oplopen tot honderden tot duizenden euro’s per jaar. Daarmee geldt MEXEM voor veel beleggers als de meest complete keuze voor wie lage kosten en internationale spreiding belangrijk vindt.





















































