top of page

Deze twee dividendaandelen zijn nog nooit zo goedkoop geweest

Bijgewerkt op: 16 nov

In het kort:

  • Zoetis en Nomad Foods zijn beide hard gedaald in waarde, maar hun onderliggende business blijft sterk en stabiel.

  • Bij Zoetis speelt vooral tijdelijke pandemie-nasleep, terwijl innovatie en winstgevendheid nog steeds op hoog niveau liggen.

  • Nomad Foods wordt extreem laag gewaardeerd ondanks solide kasstromen, marktdominantie en agressieve aandeleninkoop door het management.


De kloof tussen dure groeiaandelen en dividendaandelen wordt elke maand groter. Terwijl AI-aandelen de beurs naar nieuwe records stuwen, blijven veel defensieve bedrijven opvallend ver achter. In die scheiding ontstaan kansen die je niet vaak ziet. Twee dividendaandelen zijn zo diep weggezakt dat hun waardering op niveaus staat die je in meer dan tien jaar niet bent tegengekomen. Het gaat om Zoetis en Nomad Foods, twee bedrijven die door een moeilijke periode gaan maar waarvan het fundament nog altijd stevig staat.


Aandeel 1: Zoetis

Zoetis is wereldwijd de absolute nummer één in gezondheidsproducten voor dieren. Het bedrijf verkoopt vaccins, medicijnen, diagnostiek en allerlei zorgoplossingen voor zowel huisdieren als vee. Met zeventien blockbuster-producten die elk meer dan honderd miljoen dollar per jaar opleveren, is het al jarenlang een stabiele groeier. Toch is het aandeel sinds 2022 hard weggezakt en verloor het bedrijf bijna de helft van zijn marktwaarde.


Die daling heeft weinig te maken met de kwaliteit van Zoetis, maar vooral met timing. Tijdens de pandemie steeg het aantal huisdieradopties, waardoor dierenartsen overvol zaten. Dat zorgde tijdelijk voor een enorme vraagpiek. Toen die weer normaliseerde, viel Zoetis terug tegen extreem sterke vergelijkingscijfers. Daar kwamen een paar teleurstellende lanceringen van nieuwe medicijnen bovenop, zoals de artrosebehandelingen Librela en Solensia.


Ondertussen werkt Zoetis al aan verbeterde versies van die middelen. De nieuwe varianten hoeven nog maar eens per kwartaal te worden toegediend, wat voor veel eigenaren een veel logischere en praktischere behandeling is. Die innovatielijn is precies wat Zoetis groot heeft gemaakt. Het bedrijf weet telkens nieuwe generaties producten te ontwikkelen die uiteindelijk de standaard in de markt worden.

ree

Wat de lage waardering extra opvallend maakt, is dat de financiële basis nauwelijks verzwakt. Zoetis haalt nog altijd een rendement op geïnvesteerd kapitaal van meer dan twintig procent. Het dividend groeit al tien jaar met dubbelcijferige percentages en het dividendrendement staat op het hoogste niveau sinds de beursgang. Slechts een derde van de winst gaat naar het dividend, waardoor er voldoende ruimte blijft voor investeringen en aandeleninkoop.

Aandeel 2: Nomad Foods

Nomad Foods, de grootste maker van diepvriesmaaltijden in Europa, is misschien wel het beste voorbeeld van hoe irrationeel de markt soms kan worden. Het bedrijf is marktleider in twaalf van de vijftien landen waar het actief is, met sterke posities in groenten, vis en andere basisproducten. Toch is het aandeel sinds 2021 ruim zestig procent gedaald en noteert het nu tegen waarderingen die suggereren dat het bedrijf in zwaar weer verkeert.


De werkelijkheid is een stuk minder dramatisch. De omzet daalde onlangs licht door ongewoon warm weer, iets wat de hele diepvriessector raakte. Omdat dit geen Nomad-specifieke kwestie was, is de kans groot dat het een tijdelijk effect is. Tegelijkertijd blijft de verkoop van gezondere diepvriesopties juist sterk groeien. Nieuwe producten, zoals eiwitrijke bowls en moderne kipvarianten, stegen met ruim dertig procent.

ree

Toch blijft de koers van Nomad achter, wat een opmerkelijke situatie creëert. De vrije kasstroom blijft stabiel en het management verwacht zelfs een jaarlijkse groei van vijftien procent richting 2028. De waardering vertelt echter een heel ander verhaal. Het aandeel handelt op het laagste niveau ooit, alsof het bedrijf langzaam richting faillissement beweegt.


Die mismatch zorgt bij het management voor een heel duidelijke strategie. Nomad blijft agressief aandelen inkopen. Het aantal uitstaande aandelen daalt met ongeveer vier procent per jaar en dat blijft de prioriteit zolang de koers zo laag blijft. De top van het bedrijf toont bovendien zelf vertrouwen. CFO Ruben Baldew kocht onlangs persoonlijk voor een miljoen dollar aan aandelen. Ook keert Nomad inmiddels dividend uit, met een opvallend hoog rendement van bijna zes procent, terwijl minder dan de helft van de winst nodig is om dat dividend te betalen.


Kansen die ontstaan wanneer de markt te eenzijdig focust

Zoetis en Nomad Foods hebben elk hun eigen uitdagingen, maar ze delen een kenmerk dat voor dividendbeleggers bijzonder interessant is. Beide bedrijven opereren in markten die op lange termijn relatief stabiel zijn en waar de vraag niet zomaar wegvalt.


De scherpe koersdalingen zijn vooral het resultaat van tijdelijke omstandigheden, terwijl de strategische positie van beide bedrijven overeind blijft. In een markt die steeds duurder wordt, bieden dit soort achterblijvers soms onverwachte kansen.


De waarderingsdruk bij Zoetis en Nomad Foods laat zien hoe snel defensieve aandelen uit het zicht raken wanneer de markt zich volledig richt op groei en technologie. Voor beleggers die juist in zulke perioden op zoek gaan naar stabiele kasstromen en voorspelbare rendementen, kan het interessant zijn om ook buiten de beurs te kijken naar beleggingen die minder gevoelig zijn voor sentiment en conjunctuur.


Het SynVest Dutch RealEstate Fund richt zich op Nederlands vastgoed met een nadruk op supermarkten en zorgcentra, segmenten die ook in economisch wisselvallige jaren stabiel blijven presteren. Het fonds realiseerde de afgelopen jaren een gemiddeld rendement van 8,6 procent per jaar, waarvan 6 procent maandelijks wordt uitgekeerd, en biedt brede spreiding over solide huurders. In november ontvangen deelnemers bovendien een extra maand bonusuitkering bovenop het reguliere rendement.


Vraag nu de gratis brochure aan en ontdek vrijblijvend of dit vastgoedfonds past bij jouw beleggingsdoelen.




 
 
 

Opmerkingen


Net binnen..

Meld je aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief!

Bedankt voor het abonneren!

Copyright © 2023 •

Alle rechten voorbehouden - Amsterdam - 0619930051

Disclaimer
Let op: Beleggen brengt risico's met zich mee. Je kan (een deel van) je inleg verliezen. Niets hier mag worden beschouwd als financieel advies.. Voor advies over je persoonlijke situatie kun je het beste een adviseur inschakelen.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
bottom of page