Jensen Huang noemt Nvidia spotgoedkoop en wijst op 70% groei
In het kort:
Jensen Huang noemt Nvidia opvallend genoeg zowel een groeiaandeel als waardeaandeel: de omzet groeit met meer dan 100%, terwijl het aandeel rond 23 keer de verwachte winst noteert.
Nvidia verwacht volgend boekjaar opnieuw ongeveer 70% omzetgroei, terwijl de brutomarge boven 70% blijft en de wereldwijde AI investeringen volgens Huang richting $3 tot $4 biljoen per jaar kunnen gaan.
Als die enorme groei aanhoudt, kan Nvidia verrassend snel in zijn waardering van $5,3 biljoen groeien, maar een vertraging van de AI investeringsgolf vormt daarbij het belangrijkste risico.
Nvidia is inmiddels het grootste beursgenoteerde bedrijf ter wereld en heeft een beurswaarde van ongeveer $5,3 biljoen. Normaal gesproken zou je bij zo'n gigant verwachten dat de periode van extreme groei langzaam achter de rug ligt. CEO Jensen Huang denkt daar heel anders over.
Tijdens een technologieconferentie van Goldman Sachs zette Huang opnieuw uiteen hoe groot hij de AI markt ziet worden. Tegelijkertijd noemde hij Nvidia het eerste en enige groeiaandeel dat volgens hem ook als waardeaandeel kan worden gezien. Dat klinkt behoorlijk optimistisch uit de mond van de eigen CEO, maar de cijfers achter zijn uitspraak zijn opvallend. Nvidia groeit momenteel met meer dan 100%, terwijl het aandeel rond 23 keer de verwachte winst wordt gewaardeerd.
Jensen Huang verwacht nog biljoenen aan AI investeringen
De kern van Huangs optimisme blijft de enorme hoeveelheid infrastructuur die volgens hem de komende jaren nodig is om AI verder uit te bouwen. Hij verwacht dat de jaarlijkse wereldwijde investeringen in AI infrastructuur tegen 2030 kunnen oplopen tot ongeveer $3 biljoen tot $4 biljoen.
Dat geld moet onder andere worden besteed aan datacenters, chips, netwerkapparatuur en andere systemen die nodig zijn om AI modellen te trainen en vervolgens op grote schaal te gebruiken. Nvidia bevindt zich midden in die investeringsgolf met zijn GPU's en complete systemen voor datacenters.
Voor Nvidia is vooral belangrijk dat de markt niet alleen groter wordt, maar dat het bedrijf zijn sterke positie weet vast te houden. Wanneer jaarlijks biljoenen worden geïnvesteerd en Nvidia een aanzienlijk gedeelte daarvan blijft bedienen, kan het bedrijf ondanks zijn enorme huidige omvang nog jarenlang groeien.
Dat verklaart waarom beleggers zoveel aandacht besteden aan uitspraken over toekomstige investeringen. Bij een beurswaarde van $5,3 biljoen zijn enorme toekomstige winsten nodig om verdere koersstijgingen te rechtvaardigen.
Nvidia groeit nog altijd met meer dan 100%
Voorlopig is van een sterke groeivertraging weinig te merken. In het tweede kwartaal steeg de omzet van Nvidia met maar liefst 106% ten opzichte van een jaar eerder. De aangepaste nettowinst groeide zelfs met 118%.
Dat laatste is belangrijk. De winst groeit momenteel sneller dan de omzet, waardoor Nvidia steeds meer verdient aan iedere extra dollar die binnenkomt. De brutomarge ligt rond 75%, een uitzonderlijk hoog niveau voor een onderneming die fysieke hardware verkoopt.
Nvidia combineert daarmee een omvang die normaal gesproken bij een volwassen bedrijf hoort met groeipercentages die eerder bij een veel kleiner technologiebedrijf passen. Precies daar komt Huangs opmerkelijke omschrijving van een groeiaandeel en waardeaandeel samen vandaan.
Het bedrijf hoeft bovendien niet alleen dit jaar sterk te presteren. Nvidia heeft aangegeven voor het volgende boekjaar opnieuw ongeveer 70% omzetgroei te verwachten. Daarmee zou de omzet dus opnieuw met tientallen miljarden dollars toenemen vanaf een basis die inmiddels al enorm is.

Waarom Nvidia volgens Huang ook een waardeaandeel is
Een traditioneel waardeaandeel is meestal een onderneming die tegen een lage waardering wordt verhandeld ten opzichte van bijvoorbeeld de winst of kasstroom. Dat zijn vaak bedrijven waarvan beleggers weinig groei verwachten. Nvidia past duidelijk niet binnen die traditionele definitie.
Huang kijkt vooral naar de verhouding tussen waardering en groei. Nvidia noteert momenteel rond $219 per aandeel en wordt gewaardeerd tegen ongeveer 23 keer de verwachte winst van dit jaar. Tegelijkertijd groeit de omzet met meer dan 100% en de winst zelfs nog iets sneller.
Een koers winstverhouding van 23 is op zichzelf niet extreem laag. Voor een onderneming die nauwelijks groeit zou dat zelfs een stevige waardering kunnen zijn. Maar voor een bedrijf waarvan de winst met tientallen procenten per jaar groeit, ontstaat een compleet ander beeld.
Als de winst bijvoorbeeld sterk blijft stijgen terwijl de aandelenkoers gelijk blijft, daalt de koers winstverhouding vanzelf snel. Dat is precies waarom winstgroei zo belangrijk is bij het beoordelen van Nvidia.
De waardering kan snel lager worden
Stel dat een bedrijf €10 per aandeel verdient en tegen €230 noteert. De koers winstverhouding bedraagt dan 23. Wanneer de winst een jaar later met 70% stijgt naar €17 en de aandelenkoers onveranderd blijft, daalt de waardering naar slechts ongeveer 13,5 keer de winst.
Bij Nvidia zal de werkelijke ontwikkeling natuurlijk anders verlopen, maar het voorbeeld laat zien waarom de huidige waardering opvallend is. Wanneer de verwachte groei daadwerkelijk wordt gerealiseerd, kan Nvidia snel in zijn huidige waardering groeien.
Dat maakt de verwachting van ongeveer 70% omzetgroei voor het volgende boekjaar bijzonder belangrijk. Nvidia verwacht daarbij een brutomarge van ongeveer 72% tot 73%. Het bedrijf voorziet dus niet dat de enorme groei alleen bereikt kan worden door zijn producten tegen veel lagere marges te verkopen.
Juist de combinatie van snelle groei en hoge marges maakt het huidige verhaal uitzonderlijk. Als beide overeind blijven, kan de winst opnieuw zeer sterk stijgen.
Maar 70% groei is nog geen garantie
Daar zit tegelijkertijd het grootste risico. Een waardering van 23 keer de verwachte winst lijkt aantrekkelijk wanneer de omzet daadwerkelijk met 70% groeit. Als de groei onverwacht terugvalt naar bijvoorbeeld 20% of 30%, ziet dezelfde waardering er direct een stuk minder goedkoop uit.
Nvidia is bovendien inmiddels zo groot dat ieder jaar enorme bedragen aan nieuwe omzet nodig zijn om dezelfde groeipercentages vast te houden. Een verdubbeling van een bedrijf met $10 miljard omzet is veel gemakkelijker dan een stijging van 70% wanneer een onderneming al tientallen miljarden per kwartaal binnenhaalt.
Daar komt bij dat een belangrijk gedeelte van de huidige vraag afkomstig is van grote technologiebedrijven die enorme bedragen in AI datacenters investeren. Nvidia is daardoor indirect afhankelijk van de bereidheid van bedrijven als Microsoft, Meta, Amazon en Alphabet om die investeringen te blijven verhogen.
Wanneer zij op een bepaald moment besluiten dat de opbrengsten van AI achterblijven bij hun verwachtingen, kan de groei van de investeringen afnemen. Voor Nvidia zou dat een veel groter probleem zijn dan de huidige waarderingscijfers doen vermoeden.
Nvidia heeft verwachtingen vaker overtroffen
Daar staat tegenover dat Nvidia de afgelopen jaren regelmatig voorzichtig is geweest met zijn verwachtingen. Het bedrijf heeft prognoses vervolgens meerdere keren overtroffen. Daardoor bestaat de mogelijkheid dat ook de genoemde 70% omzetgroei uiteindelijk niet het maximale scenario blijkt te zijn.
Voor beleggers draait het daarom steeds meer om de houdbaarheid van de groei. De vraag is niet langer of Nvidia momenteel uitzonderlijke cijfers rapporteert, want dat staat nauwelijks ter discussie. Veel belangrijker is hoe lang het bedrijf groeipercentages van tientallen procenten kan vasthouden terwijl de omzetbasis steeds groter wordt.
Wanneer Huang gelijk krijgt en de wereld richting meerdere biljoenen dollars aan jaarlijkse AI infrastructuur gaat, heeft Nvidia nog een enorme markt voor zich. Wanneer die investeringsgolf eerder afzwakt, kan de huidige groeiverwachting juist snel naar beneden worden bijgesteld.

Is Nvidia echt een goedkoop groeiaandeel?
De uitspraak van Huang dat Nvidia het eerste en enige groeiaandeel én waardeaandeel ter wereld is, moet natuurlijk met enige voorzichtigheid worden bekeken. Hij is uiteindelijk de CEO van het bedrijf en heeft er alle belang bij om vertrouwen uit te spreken over de toekomst van Nvidia.
De onderliggende cijfers maken zijn punt echter interessanter dan de uitspraak op het eerste gezicht doet vermoeden. Nvidia groeit momenteel met meer dan 100%, verwacht volgend jaar opnieuw ongeveer 70% omzetgroei en behoudt ondertussen brutomarges boven 70%. Daartegenover staat een waardering van ongeveer 23 keer de verwachte winst.
Dat betekent niet automatisch dat Nvidia goedkoop is. De waardering is alleen aantrekkelijk wanneer de enorme winstgroei daadwerkelijk doorgaat. Maar als Nvidia ook de komende jaren in de buurt blijft van zijn huidige verwachtingen, kan het bedrijf verrassend snel in zijn beurswaarde van $5,3 biljoen groeien. Precies daarom kan de waardering van Nvidia, ondanks de enorme koersstijging van de afgelopen jaren, interessanter zijn dan de omvang van het bedrijf doet vermoeden.








































































































































Opmerkingen