AI loopt tegen fysieke grenzen aan en dat kan deze aandelen laten profiteren
Het aandeel Micron Technology behoort inmiddels tot de meest spectaculaire winnaars van de AI-rally. De Amerikaanse geheugenfabrikant profiteert van een enorme vraag naar chips voor datacenters en kunstmatige intelligentie, waardoor zowel de omzet als de winst explosief zijn gestegen. Op donderdag 17 september krijgt het aandeel opnieuw een stevige impuls en loopt de koers tijdens de Amerikaanse handel verder op. Daarmee komt een interessante vraag opnieuw naar voren: als Micron zo sterk profiteert van de huidige schaarste aan geheugen, welke aandelen kunnen dan als volgende profiteren van dezelfde ontwikkeling?
Het antwoord ligt waarschijnlijk niet alleen bij andere geheugenproducenten. De enorme investeringen in AI beginnen zich namelijk steeds verder door de complete chipketen te verspreiden. Naast GPU's zijn steeds grotere hoeveelheden geheugen en opslag nodig, terwijl fabrikanten tegelijkertijd miljarden moeten investeren in nieuwe productiecapaciteit. Daardoor ontstaat achter Micron een groep bedrijven die op verschillende manieren van dezelfde ontwikkeling kan profiteren.
Geheugenprijzen lopen extreem hard op
De nieuwe koersstijging van Micron kreeg donderdag extra steun uit een opvallende uitspraak van Intel-topman Lip-Bu Tan. Volgens Tan zijn bepaalde geheugenprijzen inmiddels vijf tot zeven keer zo hoog geworden. De enorme bouwgolf van AI-datacenters zorgt voor zoveel vraag naar geheugen dat het aanbod op verschillende plekken nauwelijks kan volgen.
Dat is belangrijk omdat een moderne AI-server veel meer nodig heeft dan alleen een krachtige GPU van Nvidia of AMD. Die processors moeten razendsnel enorme hoeveelheden gegevens kunnen verwerken en daarvoor is onder andere high-bandwidth memory, beter bekend als HBM, noodzakelijk. Juist deze geavanceerde vorm van geheugen is relatief complex om te produceren en slechts een klein aantal fabrikanten beschikt over de technologie en productiecapaciteit om op grote schaal te leveren.
Micron bevindt zich daardoor plotseling in een uitzonderlijk sterke positie. Het bedrijf concurreert op deze markt voornamelijk met het Zuid-Koreaanse SK Hynix en Samsung Electronics. Wanneer de vraag sneller blijft groeien dan deze drie bedrijven hun productie kunnen uitbreiden, kunnen de fabrikanten hogere prijzen vragen en tegelijkertijd vrijwel alles verkopen wat ze produceren.
Wil je slimmer beleggen en direct vooroplopen? Als lid van De Belegger krijg je toegang tot deepdives, aandelentips, trainingen, premium content én live portfolio-inzicht, samen met een actieve community van beleggers.
Pak je kans! klik op de button, start direct en pak tijdelijk 50% korting met de code 'PREMIUM50'.
Micron verdient plots enorme bedragen
De financiële gevolgen daarvan zijn inmiddels duidelijk zichtbaar. Micron rapporteerde over het meest recente kwartaal een omzet van $41,46 miljard, tegenover slechts $9,30 miljard een jaar eerder. De nettowinst liep tegelijkertijd op naar $28,24 miljard, waarmee de winstontwikkeling nauwelijks nog te vergelijken is met die van Micron enkele jaren geleden.
Micron | Jaar eerder | Meest recente kwartaal | Verandering |
Omzet | $9,30 mrd | $41,46 mrd | +346% |
Nettowinst | — | $28,24 mrd | — |
Verwachte omzet volgend kwartaal | — | ~$50 mrd | Nieuw record verwacht |
Verwachte brutomarge | — | ~86% | Uitzonderlijk hoog |
Verwachte aangepaste WPA | — | ~$31 | — |
Voor het volgende kwartaal verwacht het bedrijf bovendien ongeveer $50 miljard omzet en een brutomarge van circa 86 procent. Micron rekent daarnaast op ongeveer $31 aangepaste winst per aandeel. Voor een bedrijf dat historisch gezien actief was in één van de meest cyclische en prijsgevoelige onderdelen van de chipmarkt zijn dat uitzonderlijke cijfers.
Daarmee wordt ook duidelijk waarom beleggers bereid zijn steeds meer voor het aandeel te betalen. Zolang de productiecapaciteit beperkt blijft en de vraag vanuit AI-datacenters blijft stijgen, kan een groot deel van iedere extra dollar omzet uiteindelijk in de winst terechtkomen. De spectaculaire koersstijging van Micron draait daardoor niet alleen om optimisme rond AI, maar vooral om de enorme verandering in de winstgevendheid van het bedrijf.
SK Hynix zit het dichtst bij hetzelfde verhaal
Wie vervolgens zoekt naar bedrijven die van dezelfde ontwikkeling kunnen profiteren, komt vrijwel automatisch uit bij SK Hynix. Het Zuid-Koreaanse bedrijf behoort tot de belangrijkste producenten van HBM ter wereld en heeft een sterke positie binnen de toeleveringsketen van AI-chips. Wanneer Nvidia en andere fabrikanten steeds meer geavanceerde AI-processors verkopen, groeit tegelijkertijd de hoeveelheid geheugen die rondom deze chips nodig is.
Dat verband was donderdag opnieuw zichtbaar op de beurs. Nadat de opmerkingen van Intel over de sterk gestegen geheugenprijzen naar buiten kwamen, steeg SK Hynix met ongeveer 5,6 procent. Beleggers lijken daarmee dezelfde conclusie te trekken als bij Micron: zolang geheugen schaars blijft, kunnen de fabrikanten die voldoende capaciteit beschikbaar hebben uitzonderlijk hoge marges realiseren.
SK Hynix heeft zelf overigens al een enorme koersstijging achter de rug, waardoor het moeilijk is om het aandeel simpelweg als een goedkope opvolger van Micron te zien. Toch is het waarschijnlijk de meest directe vergelijking. Wanneer de huidige HBM-schaarste langer aanhoudt dan verwacht, zit SK Hynix vrijwel rechtstreeks aan dezelfde kant van de markt als Micron.
Samsung kan bezig zijn met een inhaalslag
Samsung Electronics vormt een iets ander verhaal. Het bedrijf is één van de grootste geheugenproducenten ter wereld, maar heeft bij de nieuwste generaties HBM niet altijd dezelfde technologische positie gehad als SK Hynix. Daardoor heeft Samsung tot nu toe niet op precies dezelfde manier kunnen profiteren van de explosieve vraag naar geheugen voor de meest geavanceerde AI-systemen.
Juist daarin kan echter een interessante ontwikkeling zitten. Wanneer de vraag naar HBM, DRAM en andere vormen van geheugen structureel hoog blijft, hoeft Samsung niet noodzakelijk marktleider te worden om financieel te profiteren. Zelfs een verbetering van zijn positie kan bij de huidige prijzen en volumes een aanzienlijke invloed hebben op de winstgevendheid van de geheugendivisie.
Daarnaast is de huidige schaarste niet uitsluitend een HBM-verhaal. Ook andere soorten geheugen worden duurder doordat fabrikanten productiecapaciteit verschuiven richting producten met hogere marges. Samsung heeft door zijn enorme schaal een brede blootstelling aan die markt en kan daardoor profiteren wanneer de huidige prijsstijgingen zich over meerdere categorieën verspreiden.
SanDisk profiteert van de enorme behoefte aan opslag
Een ander interessant aandeel binnen dezelfde ontwikkeling is SanDisk. Daar gaat het niet zozeer om HBM, maar vooral om NAND-flashgeheugen dat wordt gebruikt voor opslag. AI-datacenters hebben namelijk niet alleen enorme hoeveelheden rekenkracht en werkgeheugen nodig, maar produceren en verwerken tegelijkertijd gigantische hoeveelheden gegevens die ergens moeten worden opgeslagen.
Ook op dat gedeelte van de markt ontstaan steeds meer signalen van schaarste. Dell heeft inmiddels een AI-serverorderboek van ongeveer $95 miljard en wees eerder op DRAM en vervolgens NAND als belangrijke beperkingen bij het bouwen en leveren van deze systemen. Dat laat zien dat de bottlenecks binnen AI-infrastructuur zich steeds verder verplaatsen van alleen GPU's naar de onderdelen die rondom deze chips nodig zijn.
SanDisk heeft zelf eveneens al een forse koersstijging achter de rug. Begin september steeg het aandeel tijdens één handelsdag bijna 12 procent, terwijl Micron diezelfde dag ongeveer 6 procent won. Wanneer NAND-prijzen verder stijgen en datacenters steeds grotere hoeveelheden opslag nodig hebben, kan SanDisk daarom één van de aandelen blijven die beleggers naast Micron in de gaten houden.
Aandeel | Blootstelling aan AI-boom | Waarom interessant |
Micron | HBM, DRAM | Directe winnaar van hoge geheugenprijzen |
SK Hynix | HBM, DRAM | Grote positie in geavanceerd HBM |
Samsung | HBM, DRAM, NAND | Enorme schaal en mogelijkheid tot inhaalslag |
SanDisk | NAND/SSD | Profiteert van groeiende opslagbehoefte |
Western Digital | Datacenteropslag | Meer data betekent meer opslagcapaciteit |
ASML | Chipmachines | Capaciteitsuitbreidingen kunnen machinevraag stimuleren |
Applied Materials | Productieapparatuur | Blootstelling aan investeringen geheugenfabrikanten |
Western Digital profiteert op een andere manier
Ook Western Digital kan indirect profiteren van de enorme uitbreiding van AI-infrastructuur, al is de blootstelling duidelijk anders dan bij Micron of SK Hynix. Na de afsplitsing van SanDisk ligt de nadruk bij Western Digital voornamelijk op harde schijven. Dat klinkt misschien minder spectaculair dan het geavanceerde HBM dat naast Nvidia's nieuwste AI-processors wordt geplaatst, maar voor grote datacenters blijft goedkope opslag van enorme hoeveelheden gegevens essentieel.
De hoeveelheid data die door AI-modellen wordt verzameld, verwerkt en opgeslagen groeit snel. Hyperscalers hebben daardoor naast supersnel geheugen ook enorme opslagcapaciteit nodig voor gegevens die niet voortdurend direct beschikbaar hoeven te zijn. Enterprise-harde schijven kunnen binnen dat gedeelte van de infrastructuur een belangrijke rol blijven spelen.
Western Digital is daardoor geen directe kopie van het Micron-verhaal. Het aandeel geeft beleggers eerder blootstelling aan een volgende laag van dezelfde infrastructuurboom. Wanneer de wereldwijde datacentercapaciteit jarenlang blijft groeien, kan de vraag naar opslag uiteindelijk eveneens structureel hoger uitvallen.
ASML kan uiteindelijk profiteren van nieuwe fabrieken
De misschien interessantere tweede stap van het verhaal begint wanneer Micron, SK Hynix en Samsung besluiten dat de huidige productiecapaciteit simpelweg niet voldoende is. Geheugenprijzen die meerdere keren over de kop gaan vormen een enorme financiële prikkel om nieuwe fabrieken te bouwen en bestaande productielijnen uit te breiden. Daarvoor zijn vervolgens miljarden aan nieuwe chipmachines nodig.
Dat brengt onder andere ASML in beeld. De Nederlandse chipmachinefabrikant verkoopt de lithografiesystemen waarmee steeds geavanceerdere halfgeleiders worden geproduceerd. Een hogere prijs voor geheugen betekent niet automatisch dat ASML direct meer machines verkoopt, maar langdurige schaarste kan wel leiden tot hogere investeringsbudgetten bij de grote geheugenfabrikanten.
Voor ASML zou dat betekenen dat de AI-rally via een omweg opnieuw extra vraag kan creëren. Eerst investeerden bedrijven miljarden in GPU's en datacenters, vervolgens ontstond schaarste bij geheugen en uiteindelijk moeten producenten meer capaciteit bouwen. Wanneer die keten zich daadwerkelijk zo ontwikkelt, komt een deel van die investeringen uiteindelijk terecht bij de bedrijven die de machines voor nieuwe chipfabrieken leveren.
Applied Materials zit nog dichter op geheugenproductie
Ook het Amerikaanse Applied Materials is daarom interessant om te volgen. Het bedrijf levert verschillende soorten apparatuur die nodig zijn bij de productie van halfgeleiders en heeft een aanzienlijke blootstelling aan fabrikanten van geheugen. Wanneer Micron, Samsung en SK Hynix hun investeringen verhogen, kunnen leveranciers van productieapparatuur uiteindelijk profiteren van die extra uitgaven.
Dit is wel een ander soort beleggingsthema dan bij Micron zelf. Micron profiteert onmiddellijk wanneer de verkoopprijzen van zijn geheugen stijgen, terwijl Applied Materials afhankelijk is van de investeringsbeslissingen die fabrikanten daarna nemen. Het effect komt daardoor waarschijnlijk later in de cyclus en is minder rechtstreeks.
Tegelijkertijd kan dat juist interessant worden wanneer beleggers verder vooruit beginnen te kijken. Wanneer duidelijk wordt dat de huidige geheugenschaarste niet binnen enkele kwartalen kan worden opgelost, zullen producenten steeds meer geld moeten steken in capaciteit. De bedrijven die daarvoor de machines leveren vormen dan als het ware de volgende schakel binnen de AI-investeringsgolf.
De grootste bedreiging voor Micron komt uiteindelijk van Micron zelf
Er zit echter een belangrijk risico aan het complete verhaal. De geheugensector staat historisch bekend om extreme cycli waarbij hoge prijzen fabrikanten verleiden om steeds meer capaciteit te bouwen. Zodra al die nieuwe fabrieken vervolgens tegelijkertijd beginnen te produceren, kan een tekort verrassend snel veranderen in een overschot.
Dat maakt de huidige investeringsplannen van Micron, Samsung en SK Hynix minstens zo belangrijk als de vraag vanuit Nvidia, Microsoft, Amazon en andere grote AI-spelers. Zolang de vraag sneller groeit dan de productie, beschikken de geheugenfabrikanten over enorme prijszettingsmacht. Zodra het aanbod de vraag begint in te halen, kunnen prijzen en marges echter snel onder druk komen te staan.
Voor beleggers is het daarom gevaarlijk om simpelweg te concluderen dat ieder aandeel met blootstelling aan geheugen automatisch dezelfde koersontwikkeling als Micron zal doormaken. Micron is dit jaar al meer dan 200 procent gestegen en een groot gedeelte van het optimisme is daardoor inmiddels zichtbaar in de waardering. Hoe hoger de verwachtingen worden, hoe groter de koersreactie kan zijn wanneer de geheugenprijzen uiteindelijk beginnen af te koelen.
De AI-rally schuift steeds verder op
Toch laat Micron een interessante verandering binnen de AI-rally zien. In de eerste fase draaide vrijwel alles om Nvidia en de enorme hoeveelheid GPU's die nodig was om kunstmatige intelligentie te trainen. Daarna verschoof de aandacht richting datacenters, elektriciteitsproducenten, koeling en andere infrastructuur die noodzakelijk is om al die chips daadwerkelijk te laten draaien.
Stap | Wat is nodig? | Bedrijven die kunnen profiteren |
1 | AI-rekenkracht | Nvidia, AMD |
2 | Razendsnel geheugen | Micron, SK Hynix, Samsung |
3 | Dataopslag | SanDisk, Western Digital |
4 | Meer productiecapaciteit | ASML, Applied Materials |
5 | Nieuwe chipfabrieken | Gehele semiconductor-equipmentketen |
Geheugen lijkt inmiddels één van de volgende grote knelpunten te zijn geworden. De combinatie van explosief stijgende omzet bij Micron, uitzonderlijk hoge marges en uitspraken over geheugenprijzen die in bepaalde gevallen vijf tot zeven keer zo hoog zijn geworden, laat zien hoeveel spanning er momenteel op deze markt staat. Dat kan kansen creëren voor andere bedrijven binnen dezelfde keten, maar het betekent niet dat iedere naam automatisch dezelfde rally tegemoet gaat.
SK Hynix en Samsung zitten het dichtst bij het directe geheugenverhaal, terwijl SanDisk en Western Digital profiteren van de enorme behoefte aan opslag. ASML en Applied Materials bevinden zich verderop in de keten en kunnen juist belangrijker worden wanneer geheugenproducenten miljarden extra gaan investeren om de huidige tekorten op te lossen.
Daarmee wordt de belangrijkste vraag voor beleggers de komende maanden breder dan alleen wat Micron doet. Als de AI-industrie daadwerkelijk tegen fysieke grenzen aanloopt bij geheugen en opslag, kan de enorme investeringsgolf zich opnieuw naar een volgende groep aandelen verplaatsen. Micron heeft laten zien hoeveel geld er kan worden verdiend wanneer één onderdeel van de AI-keten plotseling schaars wordt, en beleggers zullen nu proberen te ontdekken waar de volgende bottleneck ontstaat.






































































































































Opmerkingen