Dit aandeel daalde 64% maar dit nieuws kan alles veranderen
- Kevin S
- 2 uur geleden
- 8 minuten om te lezen
In het kort:
Volkswagen gaat fors reorganiseren met 50.000 extra banen minder, mogelijk vier Duitse fabrieken die worden afgebouwd en uiteindelijk de helft minder modellen.
De ingreep moet de hoge kosten compenseren en de concurrentiedruk uit China en de impact van Amerikaanse importheffingen opvangen.
Beleggers reageerden positief met een koersstijging van circa 6%, maar de echte turnaround moet Volkswagen de komende jaren nog bewijzen.
Volkswagen heeft beleggers de afgelopen jaren weinig reden tot enthousiasme gegeven. De Duitse autofabrikant kampt met dalende winsten, hoge kosten, stevige concurrentie uit China en de gevolgen van Amerikaanse importheffingen. Het aandeel is daardoor zwaar onder druk komen te staan. Toch lijkt er nu iets te veranderen. Volkswagen heeft een ingrijpend plan goedgekeurd waarmee het bedrijf de komende jaren flink kleiner, efficiënter en eenvoudiger moet worden. Daarbij verdwijnen nog eens 50.000 banen, worden mogelijk vier Duitse fabrieken afgebouwd en wordt het aantal modellen uiteindelijk met de helft verminderd. Beleggers reageerden direct positief. Het aandeel Volkswagen schoot vrijdag ongeveer 6% omhoog. Daarmee lijkt de markt vooral opgelucht dat het management eindelijk bereid is om harde keuzes te maken. De grote vraag is nu of dit slechts een tijdelijke opleving is, of het begin van een echte turnaround.
Koers Volkswagen daalde ruim 64% vanaf de recente top in 2021:

Wil je slimmer beleggen en direct vooroplopen? Als lid van De Belegger krijg je toegang tot deepdives, aandelentips, trainingen, premium content én live portfolio-inzicht, samen met een actieve community van beleggers.
Pak je kans! klik op de button, start direct en pak tijdelijk 50% korting met de code 'BELEGGER50.
Volkswagen kiest voor een harde ingreep
De nieuwe plannen zijn onderdeel van het zogenoemde Future Plan 2030. Volgens Volkswagen gaat het om een van de meest ingrijpende veranderingen in de geschiedenis van het concern. De kern van het plan is duidelijk. Volkswagen wil de kosten fors verlagen en de organisatie eenvoudiger maken. Daarvoor moeten wereldwijd ongeveer 50.000 banen verdwijnen. Dat komt bovenop nog eens 50.000 banen die eerder al op de planning stonden.
Volkswagen ontslaat 50.000 medewerkers:

In totaal kan het personeelsbestand daardoor met ongeveer 100.000 werknemers worden verminderd. Voor een bedrijf met ongeveer 650.000 werknemers is dat een enorme ingreep. Tegelijkertijd laat het zien hoe groot de problemen bij Volkswagen zijn geworden. Het bedrijf kan zich niet langer veroorloven om zijn huidige kostenstructuur in stand te houden terwijl de verkoop en marges onder druk staan.
Opvallend is dat niet alleen werknemers op de productievloer worden geraakt. Ook managementfuncties verdwijnen en Volkswagen wil de managementstructuur platter maken. Hierdoor moeten beslissingen sneller kunnen worden genomen.
Dat laatste is belangrijk. Volkswagen is een enorm concern met verschillende merken, waaronder Audi, Porsche, Škoda en SEAT. De complexiteit van de organisatie is jarenlang gegroeid. Een eenvoudigere structuur kan daarom niet alleen kosten besparen, maar ook zorgen voor meer snelheid.
Vier fabrieken komen onder druk te staan
Een van de meest opvallende onderdelen van het plan is de aanpak van de Duitse productiecapaciteit.
Volkswagen verwacht momenteel dat de productie in de periode van 2031 tot en met 2034 bij vier Duitse fabrieken kan worden beëindigd. Het gaat om locaties in Emden, Zwickau, Hannover en Neckarsulm.
Daarbij houdt Volkswagen nog wel de mogelijkheid open om andere activiteiten naar deze locaties te brengen. Het gaat dus niet automatisch om een volledige sluiting van de fabrieken.
Toch is de boodschap duidelijk. Volkswagen heeft simpelweg te veel productiecapaciteit voor de huidige marktomstandigheden.
Dat probleem speelt niet alleen bij Volkswagen. De Europese auto-industrie heeft de afgelopen jaren te maken gekregen met een combinatie van lagere groei, hoge loonkosten, strengere regelgeving en een snel veranderende markt voor elektrische auto's. Daar komt de Chinese concurrentie nog bovenop.
China is misschien wel het grootste probleem
Jarenlang was China een van de belangrijkste winstmotoren van Volkswagen. Het Duitse concern had een sterke positie op de Chinese markt en profiteerde jarenlang van de snel groeiende autoverkopen. Maar de situatie is volledig veranderd.
Chinese autofabrikanten zoals BYD en Geely zijn veel sterker geworden. Zij brengen steeds sneller nieuwe modellen op de markt en concurreren agressief op prijs. Vooral op het gebied van elektrische auto's hebben Chinese fabrikanten een grote voorsprong opgebouwd.
Voor Volkswagen is dat een probleem op twee fronten. Het bedrijf verliest marktaandeel in China en moet tegelijkertijd concurreren met goedkopere Chinese auto's op andere markten.
De Chinese automarkt zelf staat bovendien onder druk. Volgens de aangeleverde berichtgeving is de totale Chinese markt dit jaar met meer dan 20% gedaald, terwijl lokale fabrikanten honderden nieuwe modellen introduceren. Dat zorgt voor een hevige prijzenoorlog.
Voor Volkswagen is het daardoor niet langer voldoende om simpelweg goede auto's te produceren. De auto's moeten ook concurrerend geprijsd zijn en snel genoeg worden ontwikkeld.
Amerikaanse importheffingen maken het nog moeilijker
Naast China heeft Volkswagen te maken met een tweede grote tegenwind: Amerikaanse importheffingen.
Volgens topman Oliver Blume zijn de tarieven op auto's uit Europa in korte tijd sterk gestegen. Waar Volkswagen eerder met een tarief van 2,5% te maken had, ligt dat inmiddels rond 15%. Dat heeft directe gevolgen voor de winstgevendheid.
Een auto die duurder wordt door importheffingen, wordt moeilijker te verkopen. Volkswagen kan de hogere kosten doorberekenen aan de klant, maar loopt dan het risico zichzelf uit de markt te prijzen. De andere optie is om de hogere kosten zelf op te vangen, maar dan daalt de winstmarge. Geen van beide opties is aantrekkelijk.
Volkswagen heeft in 2025 naar eigen zeggen al ongeveer 2,9 miljard euro aan kosten gehad door tarieven. De druk op de winst is daarmee niet theoretisch, maar inmiddels duidelijk zichtbaar in de cijfers.
De winst staat al stevig onder druk
De noodzaak voor de reorganisatie wordt duidelijk wanneer naar de recente resultaten wordt gekeken. In de eerste helft van 2026 daalde de winst van Volkswagen met 31% tot ongeveer 3,1 miljard euro. Dat is een forse terugval. Ook de afzet viel met 8,4% terug tot 4 miljoen auto's.
Slechte cijfers Volkswagen H1 2026:

Tegelijkertijd wist Volkswagen buiten China wel meer auto's te verkopen dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat maakt de situatie interessant. Het probleem is dus niet alleen dat Volkswagen geen auto's meer verkoopt.
Het probleem zit steeds meer in de winstgevendheid. Hogere tarieven, hevige concurrentie en een hoge kostenbasis zorgen ervoor dat extra verkochte auto's niet automatisch leiden tot veel hogere winsten.
Daarom is de nieuwe strategie zo belangrijk. Volkswagen probeert niet alleen meer auto's te verkopen, maar vooral de kosten per auto structureel te verlagen.
Minder modellen kan verrassend belangrijk zijn
Een ander onderdeel van het plan krijgt mogelijk minder aandacht, maar kan financieel zeer belangrijk worden.
Volkswagen wil het aantal modellen tegen 2035 met ongeveer 50% verminderen. Dat klinkt op het eerste gezicht negatief. Minder modellen betekent immers minder keuze voor consumenten. Maar vanuit financieel perspectief kan het juist verstandig zijn.
Ieder model brengt ontwikkelingskosten, marketingkosten, productieaanpassingen en logistieke complexiteit met zich mee. Wanneer een autofabrikant tientallen verschillende modellen aanbiedt, moeten fabrieken en toeleveranciers bovendien veel verschillende onderdelen kunnen produceren.
Door het aanbod flink te vereenvoudigen, kan Volkswagen hogere volumes per model bereiken. Daardoor kunnen vaste kosten over meer auto's worden verdeeld. Dit is precies het soort structurele kostenbesparing waar beleggers al langere tijd op wachten.
Waarom beleggers zo positief reageren
De koerssprong van ongeveer 6% gaat daarom niet alleen over de aangekondigde banenreducties.
Beleggers lijken vooral opgelucht dat Volkswagen daadwerkelijk moeilijke beslissingen durft te nemen.
Dat was lange tijd een van de grootste zorgen rond het aandeel. Volkswagen heeft een bijzondere bestuursstructuur waarin werknemers een grote invloed hebben. Werknemersvertegenwoordigers bezetten de helft van de zetels in de raad van toezicht en ook de deelstaat Nedersaksen heeft een belangrijke positie.
Dat maakt grote reorganisaties ingewikkeld.
Eerdere plannen liepen daardoor tegen weerstand aan. Dat de nieuwe strategie nu unaniem is goedgekeurd, wordt door analisten gezien als een belangrijk signaal.
Deutsche Bank sprak volgens de aangeleverde berichtgeving zelfs van een veel beter dan gevreesde uitkomst. Volgens de bank was er onder beleggers veel twijfel of Volkswagen überhaupt in staat was om de noodzakelijke moeilijke beslissingen door te voeren. Dat probleem lijkt voorlopig te zijn verdwenen.
Het echte nieuws is misschien het vertrouwen
Voor beleggers is dit een belangrijk onderscheid. Het banenverlies zelf maakt Volkswagen niet automatisch een beter bedrijf. Integendeel, op korte termijn kunnen reorganisaties juist geld kosten en kunnen de problemen rondom de verkoop van auto's blijven bestaan.
Het belangrijke nieuws is dat Volkswagen nu een geloofwaardigere route lijkt te hebben om de winstgevendheid structureel te verbeteren. Een bedrijf met te hoge kosten kan zich uit een moeilijke markt prijzen. Een bedrijf met een lagere kostenbasis heeft veel meer mogelijkheden.
Als Volkswagen erin slaagt om de productiecapaciteit aan te passen aan de vraag, het aantal modellen te verminderen en de organisatie efficiënter te maken, kan de winstmarge op termijn herstellen. Daarmee kan ook de waardering van het aandeel veranderen.
Maar de problemen zijn zeker niet opgelost
Het is belangrijk om niet te enthousiast te worden. Een reorganisatie van deze omvang duurt jaren. De geplande veranderingen in de fabrieken lopen bijvoorbeeld door tot 2034. Het vereenvoudigen van het modellenaanbod richting 2035 is eveneens een lang proces.
In de tussentijd moet Volkswagen gewoon blijven concurreren. En juist daar zit het grootste risico. Chinese autofabrikanten blijven nieuwe elektrische auto's ontwikkelen en kunnen agressief concurreren op prijs.
Volkswagen moet ondertussen investeren in technologie, software, elektrische voertuigen en nieuwe modellen.
Topman Oliver Blume heeft aangegeven dat Volkswagen de komende jaren honderden miljarden euro's wil investeren om de merken sterker en concurrerender te maken. Dat betekent dat Volkswagen tegelijkertijd moet besparen én investeren. Dat is een moeilijke combinatie.
Kan het aandeel daadwerkelijk herstellen?
De koerssprong van vrijdag laat zien dat beleggers in ieder geval bereid zijn om opnieuw naar Volkswagen te kijken. Het aandeel staat ondanks de stijging nog altijd ongeveer 21% lager dan aan het begin van 2026. Daarmee is de recente opleving vooral een eerste reactie op het nieuws en nog geen bewijs dat de turnaround is geslaagd.
Voor beleggers die naar een sterk gedaald aandeel kijken, is dat verschil belangrijk. Een aandeel dat 64% is gedaald, is niet automatisch goedkoop. Een daling kan namelijk volledig terecht zijn als de winst structureel blijft afnemen. Maar wanneer een bedrijf tegelijkertijd een geloofwaardig plan presenteert om de kosten te verlagen en de winstgevendheid te herstellen, kan een grote koersdaling juist interessant worden. De potentiële beloning zit dan in de combinatie van een lage waardering en een mogelijke verbetering van de winst. Volkswagen moet die verbetering echter nog bewijzen.
Een interessante turnaround voor de komende jaren
Het nieuwe plan verandert de situatie bij Volkswagen dus niet van de ene op de andere dag. De concurrentie uit China blijft groot. De Amerikaanse importheffingen blijven een risico. De Europese automarkt blijft uitdagend en Volkswagen moet miljarden blijven investeren in de toekomst.
Toch is er nu een belangrijk verschil met enkele maanden geleden. Volkswagen lijkt eindelijk bereid om de omvang van het probleem volledig onder ogen te zien. Het bedrijf gaat fors snijden in personeel, productiecapaciteit, managementlagen en het aantal modellen.
Dat kan pijnlijk zijn, maar voor beleggers is het waarschijnlijk beter dan jarenlang proberen een verouderd kostenmodel in stand te houden. De koersstijging van vrijdag laat zien dat de markt dit begrijpt. De grote vraag is nu of Volkswagen de plannen ook daadwerkelijk kan uitvoeren.
Wil je slimmer beleggen en direct vooroplopen? Als lid van De Belegger krijg je toegang tot deepdives, aandelentips, trainingen, premium content én live portfolio-inzicht, samen met een actieve community van beleggers.
Pak je kans! klik op de button, start direct en pak tijdelijk 50% korting met de code 'BELEGGER50.
Dit artikel is geen beleggingsadvies. Beleggen brengt risico's met zich mee; je kunt (een deel van) je inleg verliezen.







































































































































Opmerkingen