top of page

Eén ETF kiezen? Dan is dit de logische keuze

In het kort

  • Toegang tot ruim 3.600 aandelen wereldwijd, met een nadruk op ontwikkelde en opkomende markten.

  • De jaarlijkse kosten zijn 0,22 % en het fonds is accumulerend, waardoor dividenden automatisch worden herbelegd.

  • Sinds 2019 is het gemiddeld rendement circa 10,9 % per jaar.


Een goed gespreide aandelenportefeuille opbouwen klinkt eenvoudig, maar in de praktijk blijkt het vaak tijdrovend en complex. De Vanguard FTSE All‑World UCITS ETF met de ticker VWCE maakt dit eenvoudiger. Deze ETF bundelt duizenden bedrijven van over de hele wereld in één beursgenoteerd product, waardoor je als belegger meteen breed gediversifieerd bent.


VWCE volgt de FTSE All-World Index, die bestaat uit grote en middelgrote ondernemingen uit meer dan 40 landen. Daarmee biedt het directe blootstelling aan zowel ontwikkelde markten zoals de VS en Europa, als aan opkomende economieën als India en Brazilië.


Lage kosten, brede spreiding

De kracht van VWCE zit in eenvoud en efficiëntie. Het fonds telt meer dan 3.600 individuele aandelen en is fysiek gerepliceerd, wat betekent dat het daadwerkelijk de onderliggende effecten bezit. Met een jaarlijkse kostenratio (TER) van slechts 0,22 % is het bovendien een van de goedkoopste manieren om wereldwijd te beleggen.


Deze 10 bedrijven domineren de VWCE portefeuille:

Deze 10 bedrijven domineren de VWCE portefeuille
Bron: Morningstar

De ETF is accumulerend: in plaats van dividenden uit te keren, worden ze automatisch herbelegd. Dit vergroot het rendement op lange termijn via het rente-op-rente-effect, zonder dat je als belegger actie hoeft te ondernemen.


Beleg je in volatiele groeisectoren zoals tech en zoek je een stabieler fundament voor de lange termijn? Vastgoedfondsen bieden voorspelbare inkomsten en bescherming tegen inflatie. Bekijk hier het actuele overzicht van de beste Nederlandse vastgoedfondsen!



De geografische spreiding is breed, maar met een duidelijke zwaarte op de VS, dat circa 60 % van de portefeuille vertegenwoordigt. Japan, het VK, China en andere regio’s volgen op afstand. In sectoren ligt de nadruk op technologie, gevolgd door financiële dienstverlening, consumentengoederen en gezondheidszorg.


Solide rendementen, met schommelingen

Sinds de oprichting in juli 2019 noteert VWCE een gemiddeld jaarlijks rendement van ongeveer 10,9 % (in euro’s). Dat is opvallend solide, zeker gezien de turbulente periode waarin het fonds opereert: pandemie, inflatie, renteverhogingen en geopolitieke onrust.


Het afgelopen jaar lag het rendement tussen 11 % en 15 %, afhankelijk van de valutakoers en het moment van instappen. Tegelijkertijd kende VWCE tijdens marktdalingen forse terugvallen, met een maximale drawdown van circa 30 % sinds oprichting. Dat maakt het fonds minder geschikt voor wie snel resultaat verwacht of slecht tegen koersdalingen kan.


VWCE ETF: +94% rendement sinds 2019

VWCE ETF: +94% rendement sinds 2019
Bron: Morningstar

VWCE of toch iets anders?

VWCE wordt vaak vergeleken met alternatieven zoals VWRL en IWDA, twee populaire ETF’s die elk hun eigen kenmerken hebben. VWRL volgt dezelfde index als VWCE, maar keert wél dividend uit in plaats van het automatisch te herbeleggen. Dat maakt het met name aantrekkelijk voor beleggers die willen leven van passieve inkomsten of die dividenden handmatig willen herverdelen. VWCE daarentegen is accumulerend en benut zo het rente-op-rente-effect, wat op de lange termijn in het voordeel werkt van wie niet afhankelijk is van tussentijdse uitkeringen.


IWDA belegt uitsluitend in ontwikkelde markten, via de MSCI World Index. Het mist daarmee de opkomende economieën die VWCE wel omvat. Die bredere spreiding geeft VWCE extra groeipotentieel, maar brengt ook meer politieke en economische risico’s met zich mee.


In de praktijk is VWCE vooral geschikt voor beleggers met een lange beleggingshorizon, die kiezen voor eenvoud, lage kosten en een wereldwijde spreiding zonder actieve tussenkomst. Het fonds vormt een solide basis voor een “buy and hold”-strategie, waarbij herbelegging van dividenden automatisch gebeurt.

Minder geschikt is VWCE voor wie afhankelijk is van dividenduitkeringen, een voorkeur heeft voor specifieke sectoren of thema’s of sterk wil sturen op duurzaam beleggen. VWCE hanteert geen ESG-criteria en heeft bovendien een relatief zware blootstelling aan Amerikaanse megacaps, met name in de technologiesector.


Risico’s en de rol van VWCE ETF in je portefeuille

VWCE biedt brede spreiding, maar kent wel degelijk risico’s. Door de grote weging in Amerikaanse techbedrijven is het fonds kwetsbaar voor sectorale correcties. Daarnaast zorgt de notering in Amerikaanse dollars voor valutarisico, wat het rendement van eurobeleggers kan beïnvloeden.


Ook dividendlekkage is een aandachtspunt: hoewel het fonds dividenden herbelegt, worden die in veel gevallen eerst belast in het bronland, wat het uiteindelijke rendement kan verlagen.

Voor langetermijnbeleggers die op zoek zijn naar eenvoud, lage kosten en brede spreiding, is VWCE de logische keuze. Dit fonds biedt wereldwijde blootstelling in één beweging, zonder dat actieve tussenkomst of complexe strategieën nodig zijn. Als kernholding combineert het schaal, spreiding en efficiëntie op een manier die moeilijk te evenaren is met losse aandelen of meerdere ETF’s.

 
 
 

Opmerkingen


Net binnen..

Meld je aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief!

Bedankt voor het abonneren!

Copyright © 2023 •

Alle rechten voorbehouden - Amsterdam - 0619930051

Disclaimer
Let op: Beleggen brengt risico's met zich mee. Je kan (een deel van) je inleg verliezen. Niets hier mag worden beschouwd als financieel advies.. Voor advies over je persoonlijke situatie kun je het beste een adviseur inschakelen.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
bottom of page