top of page

Dit gebeurt er met de huizenmarkt als de hypotheekrenteaftrek verdwijnt

  • Foto van schrijver: Michiel V
    Michiel V
  • 6 minuten geleden
  • 3 minuten om te lezen

In het kort:

  • Een geleidelijke afbouw van de hypotheekrenteaftrek leidt niet tot onbetaalbare woonlasten, omdat inkomens stijgen en huishoudens aflossen.

  • Huizenprijzen dalen niet, maar stijgen op lange termijn minder hard, waardoor extreme prijsopdrijving wordt afgeremd.

  • De politieke onrust is groter dan het economische effect, zolang de afbouw rustig en over meerdere jaren plaatsvindt.


De hypotheekrenteaftrek staat weer volop in de politieke belangstelling. Partijen als D66 en het CDA willen het belastingvoordeel voor huiseigenaren stap voor stap afbouwen. Dat leidt tot onrust bij veel woningbezitters, die vrezen voor hogere maandlasten en dalende huizenprijzen. Uit recent onderzoek blijkt echter dat deze zorgen grotendeels overtrokken zijn. Wanneer de afbouw geleidelijk plaatsvindt, blijven de effecten op zowel huishoudens als de woningmarkt beperkt.


Hoogleraar woningmarkt Peter Boelhouwer van de TU Delft onderzocht samen met onderzoeker Rosa van der Drift wat een langzame afbouw in de praktijk betekent. Hun conclusie is duidelijk. De betaalbaarheid van wonen komt niet onder druk te staan en de woningmarkt blijft stabiel, zolang de maatregel over een lange periode wordt uitgesmeerd.


Beperkt effect op maandlasten en betaalbaarheid

Volgens het onderzoek loopt het financiële nadeel voor de gemiddelde huiseigenaar uiteindelijk op tot ongeveer 270 euro per maand. Dat bedrag wordt echter pas na zo’n zestien jaar bereikt. In de tussentijd lossen huishoudens af en stijgen de inkomens doorgaans mee met de economische groei. Daardoor neemt de relatieve woonlast juist af.


Boelhouwer benadrukt dat het belangrijker is om te kijken naar de koopquote, het deel van het inkomen dat maandelijks aan wonen wordt besteed. Bij starters ligt dit rond de 24 procent. In de loop der jaren daalt dat percentage richting 12 procent, zelfs bij een afbouw van de hypotheekrenteaftrek. Met andere woorden, huishoudens hoeven geen steeds groter deel van hun inkomen aan wonen uit te geven, ondanks hogere bruto lasten.

Bron: Vastgoed Insider
Bron: Vastgoed Insider

Ook eerder onderzoek van ABN AMRO sluit daarbij aan. De bank concludeert dat de meeste huiseigenaren hogere woonlasten kunnen dragen uit hun reguliere inkomen, mits lonen meestijgen met de inflatie en de afbouw geleidelijk verloopt.


Huizenprijzen dalen niet, maar stijgen minder hard

Een veelgehoorde angst is dat woningen fors minder waard worden als de hypotheekrenteaftrek verdwijnt. Uit het onderzoek blijkt dat dit scenario niet realistisch is. De afbouw heeft vooral een remmend effect op de prijsontwikkeling, maar zorgt niet voor een daadwerkelijke prijsdaling.


Huizenprijzen blijven naar verwachting gemiddeld met ongeveer 1,5 procent per jaar stijgen. Over een langere periode voorkomt de afbouw wel een extra prijsstijging van ongeveer 24 procent. Dat betekent dat woningen betaalbaarder blijven dan zonder ingrijpen, terwijl huiseigenaren niet geconfronteerd worden met plotselinge waardeverliezen.

Bron: Vereniging Eigen Huis
Bron: Vereniging Eigen Huis

Ook ABN AMRO en andere experts, zoals het Economisch Instituut voor de Bouw en het Internationaal Monetair Fonds, verwachten geen scherpe prijsdalingen bij een geleidelijke afbouw. Hogere lonen, inflatie en het aanhoudende woningtekort blijven namelijk een opwaartse druk op de huizenprijzen uitoefenen.


Politiek gevoelig, economisch beheersbaar

De hypotheekrenteaftrek blijft een gevoelig onderwerp in Den Haag. Voorstanders van afbouw wijzen op de hoge kosten voor de overheid en het prijsopdrijvende effect op de woningmarkt. Tegenstanders vrezen juist dat huiseigenaren financieel in de knel komen. In verkiezingsdebatten werden zelfs bedragen van honderden euro’s per maand genoemd.


Volgens economen zijn die scenario’s vooral gebaseerd op een korte termijn blik. In werkelijkheid passen huishoudens zich aan via inkomensgroei, aflossing en lagere relatieve woonlasten. Dat verklaart ook waarom slechts een minderheid van de huiseigenaren de hypotheekrenteaftrek maandelijks laat uitbetalen. Voor de meeste huishoudens is het belastingvoordeel geen noodzakelijke voorwaarde om de maandlasten te kunnen dragen.


Tegelijkertijd lost de afbouw van de hypotheekrenteaftrek het woningtekort niet op. Ook meer bouwen leidt niet automatisch tot lagere prijzen, zolang de vraag het aanbod blijft overtreffen. Stikstofregels, personeelstekorten en netcongestie zorgen ervoor dat het tekort voorlopig aanhoudt.


Al met al wijst het onderzoek erop dat de angst rond de afbouw van de hypotheekrenteaftrek groter is dan de daadwerkelijke gevolgen. Een geleidelijke aanpak remt de prijsstijgingen, verlaagt de kosten voor de overheid en houdt wonen betaalbaar, zonder de woningmarkt te ontwrichten.



De discussie over de hypotheekrenteaftrek laat zien hoe sterk wonen en financiën met elkaar verweven zijn. Voor veel huishoudens blijft vastgoed een kernonderdeel van hun vermogensopbouw, juist vanwege de relatief stabiele waardeontwikkeling en voorspelbare kasstromen. Ook particuliere beleggers kijken daarom steeds vaker naar vastgoed als aanvulling op een portefeuille die minder afhankelijk is van beleidsschommelingen en marktvolatiliteit.


Het SynVest Dutch RealEstate Fund belegt in Nederlands vastgoed met de nadruk op supermarkten en zorgcentra, segmenten die ook in economisch wisselvallige tijden stabiele huurinkomsten laten zien. Het fonds behaalde de afgelopen jaren een gemiddeld rendement van 8,6% per jaar, waarvan 6% maandelijks wordt uitgekeerd, waardoor beleggers profiteren van regelmatige inkomsten en brede spreiding over solide huurders.


Vraag nu de gratis brochure aan en ontdek vrijblijvend of dit vastgoedfonds past bij jouw beleggingsdoelen.



 
 
 

Net binnen..

Meld je aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief!

Bedankt voor het abonneren!

Copyright © 2026 •

Alle rechten voorbehouden - Amsterdam - 0619930051

Disclaimer
Let op: Beleggen brengt risico's met zich mee. Je kan (een deel van) je inleg verliezen. Niets hier mag worden beschouwd als financieel advies.. Voor advies over je persoonlijke situatie kun je het beste een adviseur inschakelen.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
bottom of page