top of page

Wie bepaalt of Oekraïne Starshield mag gebruiken?

2 uur geleden
4 minuten om te lezen

In het kort

Oekraïne meldt beperkingen bij satellietverbindingen die het leger gebruikt. Elon Musk legt de verantwoordelijkheid voor beperkingen aan Starshield bij de Amerikaanse overheid, maar daarmee is de precieze besluitvorming achter de verstoring nog niet onafhankelijk vastgesteld. Voor beleggers maakt het conflict duidelijk dat technische kwaliteit en politieke betrouwbaarheid verschillende eigenschappen zijn. Europese alternatieven kunnen daarvan profiteren, al moeten nieuwe opdrachten uiteindelijk voldoende kasstroom opleveren.



Ik kijk bij satellietbedrijven meestal eerst naar capaciteit, klanten en de kosten van nieuwe satellieten. De discussie over Starshield voegt daar een fundamentelere vraag aan toe: kan een klant de verbinding blijven gebruiken wanneer de politieke verhoudingen veranderen?


Dat is voor een leger een wezenlijk andere vraag dan voor iemand die internet op een camping nodig heeft. Een snelle verbinding heeft weinig waarde als die tijdens een belangrijke operatie niet beschikbaar is. Tegelijkertijd zegt de behoefte aan een alternatief nog niet welk bedrijf dat alternatief winstgevend kan leveren.


Volgens de berichtgeving van AFP op 15 oktober verwijst Musk voor beperkingen aan Starshield naar het Amerikaanse leger en uiteindelijk de president. Oekraïense functionarissen melden problemen met verbindingen; er is ook sprake van gedeeltelijk herstel. Ik behandel Musks verklaring als zijn uitleg van de situatie. Zij bewijst op zichzelf niet welke concrete instructie door wie is gegeven. Bron: AFP.

Wat Starshield anders maakt

SpaceX presenteert Starshield als technologie voor nationale veiligheid die voortbouwt op Starlink en de eigen lanceercapaciteit. Het bedrijf noemt daarbij aanvullende beveiliging voor gevoelige overheidsinformatie. Daarmee verschilt het aanbod van een gewoon commercieel internetabonnement. Bron: SpaceX.


Voor de economische analyse is vooral van belang dat verschillende partijen verschillende rollen kunnen hebben. De leverancier bouwt de infrastructuur, een overheid koopt diensten in en de operationele gebruiker moet binnen de afgesproken voorwaarden handelen. Technisch eigendom, contractuele zeggenschap en toestemming voor een bepaalde inzet zijn niet automatisch hetzelfde.


Een belegger kan daarom niet volstaan met de constatering dat SpaceX de satellieten heeft gebouwd. Je wilt weten wie de contractpartij is, welke prestaties zijn gegarandeerd en onder welke omstandigheden gebruik kan worden beperkt. Een groot orderbedrag vertelt daar maar een deel van het verhaal over.


Daar ligt ook de kracht van zo'n systeem. Als het netwerk betrouwbaar werkt en moeilijk te vervangen is, kan de leverancier een langdurige relatie met overheden opbouwen. De klant koopt niet alleen dataverkeer, maar ook beschikbaarheid, beveiliging en integratie. Dat kan een aantrekkelijker verdienmodel zijn dan een losse internetverbinding.


Waarom Europa opnieuw naar alternatieven kijkt

Voor Europese overheden is dit een reden om afhankelijkheden opnieuw te beoordelen. Mijn verwachting is niet dat zij een bestaand netwerk onmiddellijk kunnen vervangen. Wel kan de bereidheid toenemen om te betalen voor een tweede verbinding, ook wanneer die op sommige onderdelen duurder of minder uitgebreid is.


Dat verschil is belangrijk. Een reserveverbinding hoeft niet alle commerciële eigenschappen van het grootste netwerk te evenaren om waardevol te zijn. Zij moet de noodzakelijke taken kunnen overnemen wanneer de eerste verbinding wegvalt. Dat vraagt om geschikte terminals, dekking, betrouwbare afspraken en integratie met bestaande systemen.


Eutelsat is een concreet beursbedrijf om in dat verband te volgen. In zijn jaarpublicatie van 7 augustus rapporteerde het €297 miljoen omzet uit activiteiten in een lage baan om de aarde, een groei van 69,5% op vergelijkbare basis. De totale groepsomzet bedroeg ongeveer €1,236 miljard en daalde gerapporteerd 0,6%. De snelle groei in het nieuwe segment betekent dus nog niet dat het hele bedrijf even hard groeit. Bron: Eutelsat, boekjaar tot 30 juni 2026.


Dat is precies waar ik kritisch wil blijven. Een aantrekkelijk geopolitiek verhaal kan samengaan met activiteiten die krimpen, hoge investeringen en behoefte aan nieuwe financiering. Een extra overheidsklant kan waarde toevoegen, maar het rendement hangt af van de contractprijs en de capaciteit die daarvoor moet worden gebouwd.



Van contract naar kasstroom

Neem een fictieve satellietdienst met €100 miljoen extra jaaromzet. Bij een operationele kasmarge vóór investeringen van 40% ontstaat €40 miljoen. Als uitbreiding en vervanging jaarlijks €25 miljoen vragen, resteert €15 miljoen vóór rente en belasting. Dat is veel minder dan het omzetbedrag waarmee een contract kan worden aangekondigd.


Dit is een rekenvoorbeeld, geen raming voor Eutelsat of SpaceX. Het laat zien waarom ik een bedrijf niet op een contractwaarde alleen wil beoordelen. Vooruitbetalingen, looptijd, inflatiecorrecties en de verdeling van investeringen tussen overheid en leverancier kunnen de uitkomst sterk veranderen.


Een overheid kan bijvoorbeeld de ontwikkeling van specifieke apparatuur mede financieren. Dat verlaagt het risico voor de leverancier. Maar een contract kan ook eisen dat capaciteit beschikbaar blijft zonder dat het gebruik ieder jaar even hoog is. De vergoeding moet dan ook de beschikbaarheid en vervanging dekken.


Voor de aandeelhouder volgt nog een stap. Wanneer nieuwe aandelen worden uitgegeven om het netwerk te financieren, groeit het bedrijf mogelijk sneller dan de kasstroom per bestaand aandeel. Strategisch succes en aandeelhoudersrendement kunnen daardoor uiteenlopen.


Welke verwachtingen betaal je?

Mijn omgekeerde waarderingsvraag is eenvoudig: hoeveel duurzame kasstroom moet een onderneming verdienen om de prijs die ik betaal te rechtvaardigen? Bij een fictieve ondernemingswaarde van €1 miljard en een gewenste vrije kasstroomopbrengst van 8% is jaarlijks €80 miljoen nodig. Bij 20% kasstroommarge vraagt dat €400 miljoen omzet.


Die berekening gebruikt kasstroom voor alle kapitaalverschaffers en een ondernemingswaarde; zij is geen actuele waardering van een genoemd aandeel. Wie vervolgens naar de waarde voor aandeelhouders wil, moet de nettofinancieringsverplichtingen en andere aanspraken meenemen. Juist bij kapitaalintensieve satellietbedrijven maakt dat veel verschil.


Voor 2027–2029 zie ik drie mogelijke ontwikkelingen. In mijn voorzichtige scenario blijven politieke zorgen bestaan, maar duren aanbestedingen lang en vallen extra inkomsten later dan de investeringen. In het middenscenario komen er geleidelijk aanvullende contracten en groeit de bezettingsgraad van bestaande capaciteit. In het gunstige scenario betalen overheden structureel voor meerdere onafhankelijke netwerken en financieren zij een deel van de benodigde uitbreiding. Dit zijn eigen aannames, geen bedrijfsverwachtingen.


Mijn voorkeur gaat daarom uit naar bewijs dat extra vraag wordt omgezet in contracten met een aanvaardbaar investeringsrisico. Ik wil weten hoeveel capaciteit al beschikbaar is, hoeveel nog gebouwd moet worden en wat na vervangingsinvesteringen voor de financiers overblijft.


Starshield onderstreept dat satellietinternet inmiddels essentiële infrastructuur is. Dat vergroot de commerciële mogelijkheden, maar ook de politieke afhankelijkheid. Voor mij is het beste beleggingsverhaal daarom niet automatisch het netwerk dat het belangrijkst klinkt. Het is de onderneming die haar technische en contractuele positie kan omzetten in voorspelbare kasstroom per aandeel.


 
 
 

Opmerkingen

Beoordeeld met 0 uit 5 sterren.
Nog geen beoordelingen

Voeg een beoordeling toe
00:00 / 01:04

Net binnen..

Bedankt voor het abonneren!

bottom of page