AEX-opname kan miljoenen aan koopdruk opleveren: dit zijn de topkandidaten
- J. van den Poll
- 1 uur geleden
- 6 minuten om te lezen
In het kort:
Aalberts, Vopak en Signify lijken nu de grootste kanshebbers voor promotie van de AMX naar de AEX.
Aalberts oogt het sterkst. Vopak heeft schaal, maar een lagere free float door HAL. Signify valt op door zijn brede verhandelbaarheid.
AEX-opname kan tijdelijk extra koopdruk geven, omdat ETF’s en indexfondsen het aandeel moeten aankopen.
Veel beleggers zien de AMX als de wachtkamer van de AEX. Dat beeld klopt maar gedeeltelijk. Euronext kijkt bij de jaarlijkse herziening niet naar prestige, maar naar de free float marktkapitalisatie. Sinds 2025 bestaat de AEX uit dertig bedrijven. Bij de jaarlijkse review worden de 28 hoogst gerangschikte namen rechtstreeks geselecteerd, terwijl voor de plaatsen 29 tot en met 32 een bufferzone geldt. De laatste grote herschikking ging in op maandag 23 maart 2026. Toen promoveerde SBM Offshore naar de AEX en viel Randstad terug naar de AMX. De AEX wordt elk kwartaal bekeken, maar de structurele rangschikking gebeurt in maart.
Wie vandaag vooruitkijkt, moet dus vooral denken aan de volgende jaarlijkse herziening, tenzij er eerder een plek vrijkomt door een overname, een beursgang of een andere corporate action. Tegen die achtergrond lijken Aalberts, Vopak en Signify momenteel de beste papieren te hebben. Dat is geen officiële voorspelling van Euronext, maar een inschatting op basis van de huidige AMX-gewichten, de beurswaarde, de aandeelhoudersstructuur en de recente bedrijfsontwikkeling.
AMX koers steeg met circa 24% in een jaar tijd:

Aalberts lijkt de meest logische kandidaat
Aalberts oogt op dit moment als de meest voor de hand liggende kandidaat voor promotie naar de AEX. In de officiële AMX-samenstelling van 31 maart 2026 heeft het aandeel een gewicht van 6,76 procent. Daarmee behoort het tot de zwaargewichten van de Midkap. De beurswaarde lag op 2 april 2026 rond 3,7 miljard dollar.
Belangrijker is dat de aandeelhoudersstructuur gunstig oogt voor een AEX-notering. Er is geen overheersende controlerende aandeelhouder. Aalberts Beheer en J. Aalberts meldden samen 11,90 procent van de aandelen. Daarnaast zitten meerdere grote institutionele beleggers boven de meldingsgrens, waaronder FMR met 9,99 procent, Norges Bank met 5,15 procent en BNP Paribas Asset Management met 5,02 procent. Dat wijst op een brede verhandelbaarheid, en juist dat is belangrijk voor opname in de hoofdindex.
Ook fundamenteel staat Aalberts er degelijk voor. Over 2025 rapporteerde de groep een omzet van 3,091 miljard euro en een vrije kasstroom van 361 miljoen euro. Daarnaast kondigde het bedrijf opnieuw een inkoopprogramma van 75 miljoen euro aan. Het management verwacht in 2026 een verbetering van de autonome omzetgroei en van de EBITA-marge. Daardoor is Aalberts niet alleen groot genoeg om in beeld te komen, maar ook een onderneming die actief werkt aan aandeelhouderswaarde.
Sterke signalen uit chipketen zetten Aalberts op koers voor herstel in 2026:

Vopak heeft de schaal, maar ook een duidelijke kanttekening
Ook Vopak hoort thuis in dit rijtje. In de AMX weegt het aandeel 6,03 procent en de beurswaarde ligt rond 6,2 miljard dollar. Daarmee zit Vopak qua schaal dicht tegen de onderkant van de AEX aan. De operationele prestaties ondersteunen dat beeld. Over 2025 meldde het bedrijf 604 miljoen euro nettowinst en 823 miljoen euro proportionele operationele vrije kasstroom. Daarnaast loopt er een langetermijnprogramma van circa 1,7 miljard euro tot en met 2030, met oplopend dividend en een meerjarig aandeleninkoopprogramma tot 500 miljoen euro.
Toch is er een belangrijke nuance. Voor de AEX telt niet de totale beurswaarde, maar de vrij verhandelbare marktkapitalisatie. En daar zit bij Vopak een duidelijke rem. HAL Trust bezit 51,38 procent van de gewone aandelen. Daardoor is de free float beperkter dan de totale marktwaarde doet vermoeden. Dat verlaagt de effectieve rangorde voor opname in de AEX. Vopak blijft dus een serieuze kandidaat, maar het aandeel is door de geconcentreerde eigendomsstructuur minder vanzelfsprekend dan Aalberts.

Signify is kleiner, maar heeft een brede free float
De derde plek gaat naar Signify. Op het eerste gezicht lijkt dat minder logisch, omdat de beurswaarde met circa 2,6 miljard dollar lager ligt dan bij Aalberts en Vopak. Toch heeft het aandeel in de AMX nog steeds een stevig gewicht van 4,94 procent. Wat Signify interessant maakt, is vooral de spreiding van het kapitaal.
Er is geen controlerende grootaandeelhouder die het vrij verhandelbare belang sterk beperkt. In het AFM-register staan wel meerdere institutionele partijen boven 3 procent, maar de aandelen zijn breed verdeeld. De grootste gemelde belangen zijn onder meer BlackRock met 10,08 procent, Silchester met 8,02 procent en BNP Paribas met 5,35 procent. Dat maakt Signify aantrekkelijker voor een eventuele opname, omdat passieve fondsen en grote beleggers het aandeel zonder veel problemen kunnen opnemen.
Operationeel was 2025 geen topjaar, maar ook zeker niet zwak. Signify boekte 5,765 miljard euro omzet en 440 miljoen euro vrije kasstroom. Daarnaast kocht het bedrijf in 2025 voor 150 miljoen euro eigen aandelen in. Tegelijk kondigde het een kostenprogramma van 180 miljoen euro aan. De winstmarge stond onder druk, maar de kasstroom bleef sterk. Juist die combinatie van voldoende schaal, brede verhandelbaarheid en stevige kasstroom houdt Signify in beeld als mogelijke AEX-kandidaat.
Kan Signify het tij keren en terugkeren in de AEX?

Waarom CTP niet in deze top drie staat
Een naam als CTP lijkt op het eerste gezicht misschien een logische kandidaat. De beurswaarde ligt immers rond 8,65 miljard dollar. Toch zegt dat niet genoeg. Voor opname in de AEX is vooral de free float van belang, en daar wringt het bij CTP. Per 31 december 2025 was slechts 26,89 procent van de aandelen vrij verhandelbaar. De overige 73,11 procent was in handen van oprichter en CEO Remon Vos.
Daardoor valt CTP in de AEX-rangorde lager uit dan de headline-marktwaarde suggereert. Het bedrijf is dus groot, maar niet in dezelfde mate vrij verhandelbaar als Aalberts, Vopak of Signify. Om die reden staat CTP voorlopig niet in deze top drie.
Wat promotie naar de AEX betekent voor ETF’s en indexfondsen
Een mogelijke promotie naar de AEX is voor beleggers niet alleen interessant vanwege het prestige. Er ontstaat meestal ook directe koopdruk vanuit ETF’s en indexfondsen die de AEX volgen. De drie expliciete AEX-ETF’s die momenteel zichtbaar zijn, beheren samen ongeveer 1,127 miljard euro. Het gaat om de iShares AEX UCITS ETF met 682 miljoen euro, de VanEck AEX UCITS ETF met 385 miljoen euro en de iShares AEX UCITS ETF EUR Acc met 60 miljoen euro.
Deze fondsen volgen de index fysiek en via volledige replicatie. Dat betekent dat zij de onderliggende aandelen daadwerkelijk moeten kopen. Wanneer een nieuw AEX-lid bijvoorbeeld een indexgewicht van 1 procent krijgt, moeten deze drie ETF’s samen grofweg 11,3 miljoen euro in dat aandeel beleggen. Bij een gewicht van 1,5 procent loopt dat op tot ongeveer 16,9 miljoen euro. Bij 2 procent gaat het om circa 22,5 miljoen euro.
Daar blijft het meestal niet bij. Naast de zichtbare ETF’s zijn er ook andere indexfondsen, vermogensbeheerders en institutionele mandaten die de AEX volgen of benaderen. Rond de aankondiging en de effectieve ingangsdatum proberen zij hun tracking error te beperken. Daardoor kan de vraag naar het aandeel tijdelijk flink toenemen. Dat vertaalt zich vaak in hogere handelsvolumes en soms ook in een duidelijke koerssprong.
Beleggers moeten dat effect wel in de juiste context zien. Een indexpromotie kan de koers tijdelijk ondersteunen, maar verandert niets aan de fundamentele kwaliteit van een onderneming. Onderzoek naar indexwijzigingen laat al langer zien dat prijs en volume rond zo’n opname tijdelijk kunnen stijgen, maar dat een belangrijk deel van dat effect na enkele weken of maanden weer wegebt. Een opname in de AEX is dus vooral een katalysator en geen nieuwe beleggingscase op zichzelf.
Conclusie
Wie vandaag in de AMX zoekt naar de meest waarschijnlijke toekomstige AEX-leden, komt uit bij Aalberts, Vopak en Signify. Aalberts lijkt de sterkste combinatie te bieden van omvang, verhandelbaarheid en aandeelhoudersvriendelijk kapitaalbeleid. Vopak heeft de schaal en operationele kracht, maar wordt afgeremd door het grote belang van HAL. Signify is kleiner, maar profiteert van een brede free float en voldoende liquiditeit.
Voor beleggers schuilt de kans niet alleen in het label AEX, maar vooral in het moment waarop de markt begint in te prijzen dat promotie realistisch wordt. Dan kan de verwachte koopdruk van ETF’s en indexfondsen een extra steun in de rug geven. Uiteindelijk blijft de fundamentele kwaliteit van de onderneming echter doorslaggevend.
Advertorial
Indexpromotie en tijdelijke koopdruk kunnen op de beurs voor extra aandacht zorgen, maar zulke bewegingen veranderen niet automatisch de onderliggende waarde van een belegging. Juist daarom kijken sommige beleggers ook naar de plek waar zij vermogen tijdelijk parkeren, zeker wanneer liquiditeit, zekerheid en rente een rol spelen in afwachting van nieuwe kansen.
Raisin RenteBoost is een tijdelijke actie waarbij je op een vrij opneembare Duitse spaarrekening de eerste 3 maanden lang een gegarandeerde rente van 2,85% p.j. krijgt, beschermd onder het Europese garantiestelsel. Je spaargeld blijft dagelijks opvraagbaar en je kunt vrij storten en opnemen. Na deze periode kun je via één Raisin-account verder sparen bij meer dan 50 Europese banken, met actuele variabele rentes tot 1,92% p.j., of kiezen voor spaardeposito’s met looptijden van één maand tot tien jaar en rentes tot 3,25% p.j.






































































































































