Microsoft kan alles betalen behalve alles tegelijk
In het kort
Microsoft beschikt over een sterke operationele kasstroom, maar AI-infrastructuur vraagt steeds meer kapitaal. Die dollars kunnen niet tegelijk naar datacenters, dividend, aandeleninkoop en acquisities. De waardering van $509,22 vraagt dat de nieuwe capaciteit voldoende winst oplevert én de directe aandeelhoudersopbrengst niet verdwijnt.
Microsoft verdient aan productiviteitsoftware, cloudinfrastructuur, besturingssystemen, beveiliging, games en advertenties. Abonnementen en langlopende klantrelaties maken de omzet relatief voorspelbaar. AI verandert vooral de kapitaalintensiteit. Waar software vroeger met beperkte fysieke investering kon schalen, vragen de nieuwste diensten chips, netwerken, gebouwen, stroom en koeling.
Bij de jaarcijfers van 29 juli bleef de vraag naar cloud en AI sterk. De onderneming kan veel investeren omdat Office, Azure en andere activiteiten grote kasstromen produceren. Toch is kapitaal niet onbeperkt. Iedere extra dollar capex verlaagt op korte termijn de vrije kas die beschikbaar is voor dividend en inkoop.
Vier bestemmingen voor dezelfde dollar
Operationele kas kan naar investeringen, aandeelhouders of de balans. Microsoft kan tijdelijk meer uitgeven dan de vrije kas door bestaande liquiditeit of schuld te gebruiken. Structureel moet de bedrijfsvoering de rekening dragen.
Met $140 miljard operationele kasstroom, $80 miljard capex, $25 miljard dividend en $20 miljard inkoop resteert $15 miljard. Dat is een comfortabel bedrag, maar een verdere capexstijging kan de ruimte snel verkleinen. De module is een jaarmodel en geen Microsoft-prognose.
Het sterke tegenargument is dat Microsoft juist moet investeren zolang klanten capaciteit vragen. Een dollar die vandaag naar een winstgevend datacenter gaat, kan meer waarde creëren dan een dollar aandeleninkoop. Dat klopt als bezetting, prijs en levensduur voldoende zijn. Slechte capex is duurder dan geen capex, omdat afschrijving en onderhoud nog jaren doorlopen.
Afschrijving komt later dan de kasuitgave
Een datacenter wordt bij bouw direct in kas betaald, maar de kosten verschijnen via afschrijving geleidelijk in de resultatenrekening. Daardoor kan vrije kasstroom eerder onder druk staan dan de boekhoudkundige winst. Bij snelle technologische veroudering kan de economische levensduur bovendien korter zijn dan gehoopt.
De module vergelijkt jaarlijkse afschrijving met een vereenvoudigde brutobijdrage van productieve capaciteit. Bij $80 miljard nieuwe capex, vijf jaar levensduur, 70% directe benutting en 45% brutomarge is de netto jaarbijdrage positief. Verlaag de benutting en de uitkomst draait snel. Het model bevat geen belasting, onderhoud of financiering en is dus bewust eenvoudig.
Microsoft kan capaciteit over meerdere diensten verdelen. Dat vermindert het risico van één toepassing. Tegelijk zijn grote klanten sterk en prijsbewust. Als rekeneenheden goedkoper worden, moet volume voldoende groeien om dezelfde omzet en marge te behouden. De waarde van AI-capex hangt daarom af van daadwerkelijk gebruik, niet alleen van gebouwde megawatts.
Dividend en inkoop hebben verschillende functies
Dividend geeft alle aandeelhouders een directe kasopbrengst. Inkoop verhoogt het belang per overblijvend aandeel, maar alleen wanneer het aantal aandelen netto daalt. Aandelenbeloning kan een deel van de bruto inkoop neutraliseren. De prijs bepaalt bovendien hoeveel aandelen met hetzelfde bedrag worden ingetrokken.
Met $25 miljard dividend, $20 miljard inkoop, een gemiddelde inkoopprijs van $510 en 7,45 miljard aandelen komt het model op ongeveer $3,36 dividend per aandeel en 0,53% bruto inkoop. Dat is nuttig, maar geen spectaculaire krimp. Bij een hoge koers kan investeren in het bedrijf economisch aantrekkelijker zijn dan inkopen.
Een lagere kapitaalteruggave hoeft daarom niet negatief te zijn als de ingehouden kas een hoog rendement oplevert. Beleggers moeten de opbrengst van investeringen volgen via Azure-groei, bezetting, brutomarge en operationele kasstroom. Alleen groei in contractwaarde is niet genoeg als de levering veel kapitaal vereist.
Wat moet Microsoft waarmaken?
Bij $509,22, 9% gewenst totaalrendement, $4,50 jaarlijks dividend en 28 keer winst is in september 2029 ongeveer $22,42 winst per aandeel nodig. Vanaf een genormaliseerde basis van $18 vraagt dat circa 7,6% jaarlijkse groei. Het dividend wordt in de formule apart verwerkt en niet nog eens bij de koers opgeteld.
De vereiste groei is haalbaar voor een bedrijf met sterke cloud- en softwareposities. De gevoeligheid zit vooral in de multiple. Als capex structureel hoger blijft en vrije kas minder snel groeit dan winst, kunnen beleggers een lagere waardering betalen. Dan moet de winst harder groeien om hetzelfde rendement te leveren.
Het sombere scenario combineert $18 winst per aandeel in 2029 met 22 keer winst. Het middenscenario vraagt $23,50 en 28 keer winst. Het gunstige pad gebruikt $29 en 32 keer winst. Dividend komt boven op de getoonde koersen. De scenario's veronderstellen dat aandelenbeloning en netto inkoop al in de winst per aandeel zijn verwerkt.
Conclusie
Microsoft kan AI-investeringen, dividend en inkoop voorlopig tegelijk dragen, maar de afweging wordt scherper. De onderneming moet bewijzen dat nieuwe datacenters snel genoeg worden benut en dat de kasopbrengst hoger is dan de kapitaalkosten. Bij $509,22 vraagt de koers geen onmogelijke winstgroei, maar wel een blijvend hoge kwaliteit en multiple. Volg daarom niet alleen Azure en contractwaarde, maar ook capex, afschrijving, vrije kasstroom, netto aandeleninkoop en dividenddekking. Daar wordt zichtbaar of AI de aandeelhouder rijker maakt of vooral meer kapitaal bindt.
Foto: Satya Nadella. Bron en archief: Microsoft Investor Relations.








































































































































Opmerkingen