top of page

dsm-firmenich haalt 6,5 miljoen eigen aandelen uit de markt

25 minuten geleden
4 minuten om te lezen

In het kort

dsm-firmenich voltooide op 1 oktober een aandeleninkoop van €540 miljoen tegen gemiddeld €75,32 per aandeel. Van dat bedrag was €40 miljoen bedoeld om aandelenbeloning te dekken; €500 miljoen financierde 6.488.446 aandelen die uiterlijk eind maart 2027 moeten worden ingetrokken. Het uitgegeven aantal daalt daardoor naar verwachting ongeveer 2,6%, van 253,6 miljoen naar 247,1 miljoen. Bij een koers van €104,35 op 14 oktober is de inkoop gunstig, maar alleen hogere vrije kasstroom maakt de winst per aandeel duurzaam sterker.


Aandeleninkoop klinkt eenvoudig: het bedrijf koopt stukken terug, waarna iedere overblijvende aandeelhouder een groter deel van de onderneming bezit. Toch zijn er twee soorten inkoop. Stukken die worden gebruikt voor werknemersbeloning voorkomen nieuwe verwatering, maar verlagen het aantal aandelen niet. Alleen de 6,49 miljoen stukken voor kapitaalreductie vergroten het belang van de blijvende aandeelhouder mechanisch.


De officiële melding maakt dat onderscheid helder. In totaal kocht dsm-firmenich 7.169.147 aandelen. Daarvan dekken 680.701 stukken aandelenbeloning en worden 6.488.446 stukken ingetrokken. Bij een gemiddeld betaalde €75,32 lag de aankoopprijs ruim onder de huidige koers van €104,35. Achteraf oogt dat gunstig, al bewijst een hogere koers niet zelfstandig dat de intrinsieke waarde boven €75 lag.




De mechanische EPS-winst is ongeveer 2,6%

EPS is winst per aandeel. Als de totale kernwinst gelijk blijft en het aantal aandelen daalt van 253,6 miljoen naar 247,1 miljoen, stijgt de winst per aandeel mechanisch met ongeveer 2,6%. Dat is nuttig, maar veel kleiner dan de operationele beweging die grondstoffen, valuta of marge in één jaar kunnen veroorzaken.


De berekening moet ook rente meenemen. Een onderneming die kas gebruikt voor inkoop ontvangt daarna minder rente of heeft minder ruimte om schuld af te lossen. dsm-firmenich heeft bovendien dividend, investeringen en innovatie te financieren. Inkoop maakt waarde wanneer de stukken onder intrinsieke waarde worden gekocht en de balans sterk genoeg blijft. Boven intrinsieke waarde verschuift geld van blijvende aandeelhouders naar verkopers.


De €40 miljoen voor aandelenbeloning laat zien waarom bruto inkoop niet gelijk is aan netto krimp. Aandelenbeloning kan medewerkers binden en is geen contante loonbetaling, maar economisch krijgen zij wel een deel van de onderneming. Het neutraliseren daarvan voorkomt achteruitgang; het creëert niet dezelfde lift als intrekking.



Lees ook: Tegen deze prijs eist de markt keiharde kasstroom van het traag groeiende dsm-firmenich verbindt marge met waardering. Bij dsm-firmenich draagt parfum bijna de halve kernwinst laat zien hoe afhankelijk de overblijvende groep van hoogwaardige geur-, smaak- en gezondheidsingrediënten wordt.

Operationele kas moet de inkoop terugverdienen

In H1 2026 groeide de omzet autonoom 5% en bereikte de aangepaste EBITDA-marge in Q2 19,5%. De kernwinst per aandeel over het halfjaar steeg 14% naar €1,84. Dat zijn sterke operationele signalen. De aangepaste bruto operationele vrije kasstroom bedroeg echter 7% van de omzet, terwijl management voor heel 2026 11% tot 12% nastreeft.


Kasconversie is het deel van omzet of winst dat daadwerkelijk in kas verandert. dsm-firmenich verwacht traditioneel een sterker tweede halfjaar. Dat kan komen door seizoenen, voorraad en klantbetalingen. De belegger moet vervolgens controleren of de sprong werkelijk plaatsvindt. Een hogere EBITDA zonder bijbehorende kas kan betekenen dat voorraad, debiteuren of investeringen geld vasthouden.


De onderneming mikt daarnaast op 2% tot 4% autonome groei, aan de bovenkant van de bandbreedte, en ongeveer 20% EBITDA-marge. De verkoop van Animal Nutrition & Health maakt de overblijvende groep meer gericht, maar verkleint ook de spreiding. Parfumerie, smaak, gezondheid en persoonlijke verzorging moeten prijszetting en innovatie omzetten in herhaalorders.


Wat vraagt €104,35?

Bij 247,1 miljoen aandelen na intrekking is de impliciete aandelenwaarde ongeveer €25,8 miljard. Verlangt een belegger 8% koersrendement per jaar en betaalt de markt in 2029 22 keer vrije kasstroom, dan moet de onderneming ongeveer €1,44 miljard jaarlijkse vrije kas voortbrengen. Dividend staat buiten de koersrekensom, zodat dezelfde euro niet dubbel telt.


De gebruikte multiple is hoog voor een traag groeiend ingrediëntbedrijf. Zij kan worden verdedigd wanneer omzet voorspelbaar is, innovatie klanten bindt en marge structureel stijgt. Zij kan dalen wanneer groei vooral uit prijs komt, volumes zwak zijn of kasconversie achterblijft. Een lagere eindmultiple verhoogt de vereiste kas.


Het sterkste tegenargument is dat de inkoop al voldoende waarde heeft gecreëerd doordat de gemiddelde prijs €75,32 was. Dat is een redelijke aanwijzing, maar geen volledige conclusie. De onderneming moet de uitgegeven €500 miljoen terugverdienen via kas per aandeel. Een eenmalige goedkope aankoop kan een structureel zwakke kasmotor niet compenseren.



Drie paden naar 2029

In het bearpad drukken valuta en grondstoffen de marge, blijft de kasconversie achter en daalt de multiple. Het middenpad volgt de bedrijfsbandbreedte: 2% tot 4% autonome groei, ongeveer 20% marge en 11% tot 12% bruto kasconversie. Het gunstige pad vereist dat innovatie, synergie en prijszetting groei en marge tegelijk verhogen.


Het verschil tussen de paden zit niet alleen in omzet. Een procentpunt marge op miljardenomzet, enkele dagen werkkapitaal en het lagere aandelenaantal bewegen samen de vrije kas per aandeel. Daarom is de inkoop nuttig, maar niet het hoofdverhaal.



Dit zou ik bij de volgende cijfers volgen

Controleer de aangepaste bruto operationele vrije kasstroom, voorraad, debiteuren, capex en de uiteindelijke intrekking van 6.488.446 aandelen. Kijk daarnaast of ongeveer 20% marge wordt gehaald zonder dat prijsverhogingen volumes beschadigen. De verhouding tussen innovatie-uitgaven en nieuwe omzet moet eveneens zichtbaar worden.


dsm-firmenich heeft het aantal toekomstige aanspraken met circa 2,6% verlaagd. Dat geeft iedere overblijvende aandeelhouder een groter stuk. De waarde van dat stuk hangt nu minder van financiële techniek af en meer van de simpele vraag hoeveel kas de overblijvende activiteiten ieder jaar kunnen produceren.


 
 
 

Opmerkingen

Beoordeeld met 0 uit 5 sterren.
Nog geen beoordelingen

Voeg een beoordeling toe
00:00 / 01:04

Net binnen..

Bedankt voor het abonneren!

bottom of page