top of page

AEX zakt weg, maar déze winnaar springt er keihard uit

In het kort:

  • De AEX daalde licht naar 987,5 punten door een voorzichtig beurssentiment en afwachtende beleggers.

  • RELX was de sterkste stijger met een winst van circa 4 procent.

  • ING verloor ongeveer 2 procent ondanks positieve signalen over de langetermijnstrategie


De AEX noteerde donderdag 5 februari rond 14.26 uur 987,49 punten. Dat betekende een daling van 2,83 punt, oftewel 0,29 procent. De beweging van de index bleef daarmee beperkt, maar onder de oppervlakte waren de koersverschillen tussen individuele fondsen duidelijk zichtbaar.


AEX koers noteert rond de 987 punten.

Bron: ABN AMRO
Bron: ABN AMRO

Voorzichtig sentiment op de beurs

Het beurssentiment bleef afwachtend. Beleggers houden rekening met macro-economische ontwikkelingen en kijken vooruit naar signalen van centrale banken over het verdere rentepad. Tegelijkertijd is er sprake van een verschuiving tussen sectoren, waarbij bedrijven met stabiele en voorspelbare inkomsten meer aandacht krijgen, terwijl rentegevoelige aandelen juist onder druk staan.


RELX trekt de aandacht als dagwinnaar

RELX was de duidelijke uitblinker binnen de AEX en won ongeveer 4 procent. Het aandeel profiteerde van hernieuwde interesse van beleggers in bedrijven met sterke marktposities en relatief voorspelbare kasstromen.


Na een eerdere terugval werd het fonds opnieuw opgepikt, mede omdat het minder gevoelig is voor veranderingen in de rente dan veel andere aandelen in de index.


RELX koers trekt weer een beetje bij.

Bron: ABN AMRO
Bron: ABN AMRO

ING onder druk ondanks strategische ambities

Aan de andere kant van het spectrum stond ING Group, dat ongeveer 2 procent verloor. Banken blijven gevoelig voor onzekerheid over het rentevooruitzicht, omdat lagere rentes op termijn kunnen drukken op de rentemarges. Dat zorgde ook vandaag voor terughoudendheid bij beleggers.


De koersdaling komt ondanks een recent geschetste strategische koers van de bank. Topman Steven van Rijswijk liet woensdag in een interview met Reuters weten dat ING zijn fee-inkomsten in bestaande Europese markten wil versterken via overnames. Daarmee wil de bank de impact van dalende rentes opvangen en de afhankelijkheid van traditionele spaar- en hypotheekproducten verminderen.


ING wil zich sterker profileren met producten als beleggingsfondsen, verzekeringen en vermogensbeheer. De focus ligt daarbij op zakelijk bankieren, private banking en consumentenkredieten in landen als Duitsland, Italië en Spanje. Volgens Van Rijswijk kiest de bank er bewust voor om hiaten in het huidige aanbod in deze kernmarkten op te vullen, in plaats van nieuwe landen te betreden. Retailbankieren vraagt volgens hem om lokale schaalvoordelen die lastig te realiseren zijn buiten bestaande markten.


Het aandeel ING steeg woensdag nog licht, wat erop wijst dat beleggers de langetermijnstrategie positief beoordelen, ondanks de koersdruk die vandaag zichtbaar was.


ING koers daalt licht ondanks nieuwe strategische koers.

Bron: ABN AMRO
Bron: ABN AMRO

Vooruitblik richting het slot

In de rest van de handelsdag blijft de aandacht gericht op het verdere verloop van de renteverwachtingen en op de vraag of de sectorrotatie aanhoudt. Daarnaast blijven individuele bedrijfsontwikkelingen, zoals het herstel bij RELX en de strategische plannen van ING, bepalend voor de bewegingen binnen de AEX.

Ook in een afwachtende markt als deze kunnen rendementen sterk uiteenlopen per sector en per aandeel. Voor particuliere beleggers wordt het dan extra relevant om niet alleen naar koersbewegingen te kijken, maar ook naar de efficiëntie waarmee zij inspelen op zulke verschuivingen. Handelskosten en valutakosten spelen daarbij een grotere rol dan vaak wordt aangenomen, zeker bij internationale spreiding en actief portefeuillebeheer.

Wie zijn rendement wil optimaliseren, doet er goed aan die kosten structureel te beperken.


MEXEM werd door Brokerskiezen.nl uitgeroepen tot beste allround broker van 2025 en biedt beleggers de mogelijkheid om betrouwbaar en tegen lage tarieven te handelen, met valutakosten van slechts 0,005 procent tegenover 0,25 procent bij partijen als DEGIRO en SAXO Bank. Dat verschil kan voor de gemiddelde belegger oplopen tot honderden tot duizenden euro’s per jaar. Daarmee geldt MEXEM voor veel beleggers als de meest complete keuze voor wie lage kosten en internationale spreiding belangrijk vindt.


 
 
 

Net binnen..

Meld je aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief!

Bedankt voor het abonneren!

Copyright © 2026 •

Alle rechten voorbehouden - Amsterdam - 0619930051

Disclaimer
Let op: Beleggen brengt risico's met zich mee. Je kan (een deel van) je inleg verliezen. Niets hier mag worden beschouwd als financieel advies.. Voor advies over je persoonlijke situatie kun je het beste een adviseur inschakelen.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
bottom of page