top of page

Fugro aandeel raakt de bodem, letterlijk én figuurlijk

  • Foto van schrijver: Rabi Safi
    Rabi Safi
  • 3 dagen geleden
  • 3 minuten om te lezen
In het kort:
  • Fugro verloor ruim 53% aan beurswaarde in het afgelopen jaar, mede door een forse winstwaarschuwing en dalende marges in Q1 2025.

  • Omzet daalde in Q1 2025 vermoedelijk met 11% tot circa €448 miljoen, terwijl EBIT terugviel van €44 miljoen naar net boven nul.

  • Beleggers prijzen het aandeel extreem laag met een P/E van slechts 4,9, vanwege zorgen over structurele krimp in offshore wind en geopolitieke onzekerheid.


De koers van Fugro (AMS:FUR), de Nederlandse specialist in bodemonderzoek en geo-data, is in vrije val. Met een koersverlies van meer dan 53% op jaarbasis, van €25,66 naar €11,17, is het aandeel de grootste daler op de Amsterdamse midcap-index. En het sentiment is niet zomaar negatief: onderliggende cijfers rechtvaardigen deze afstraffing volledig.


Wat is er precies gebeurd?

1. Omzetklap in Q1 2025: -11%

Op 15 april waarschuwde Fugro voor een stevige terugval in de kwartaalcijfers. De omzet over Q1 2025 daalde naar verwachting met 11% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, waarin nog €503 miljoen werd geboekt. Dat plaatst de huidige omzet rond de €448 miljoen. Analisten hadden slechts op een daling van 4,8% gerekend, de realiteit was dus dubbel zo slecht.



2. Winst verdampt: EBIT van €44 miljoen naar marginaal positief

De operationele winst (EBIT) die in Q1 2024 nog op €44 miljoen lag, zakt in Q1 2025 naar “net positief”. Met andere woorden: Fugro draait nog net geen verlies, maar het scheelt weinig. De verwachting van analisten was ook hier veel optimistischer.


3. Vrije kasstroom blijft zwaar negatief

De vrije kasstroom is volgens Fugro ongeveer -€85 miljoen, versus -€58 miljoen een jaar eerder. Dat is een achteruitgang van ruim 46%. Dieper in het rood dus, ondanks eerdere beloftes over verbetering van de cashflow.


Waarom is dit gebeurd?

1. Geopolitieke onzekerheid

Fugro wijst in de winstwaarschuwing op “snel toegenomen geopolitieke en economische onzekerheden”. Klanten stellen investeringen uit, vooral in de sectoren energie en infrastructuur, waarin Fugro zijn omzet haalt.


2. Problemen in offshore windmarkt VS

De grootste klap komt uit de VS. Daar is sprake van stilvallende of uitgestelde offshore windprojecten. Juist daar had Fugro zwaar op ingezet. Het Amerikaanse segment wordt dus een molensteen in plaats van een groeimotor.


3. Sectorbrede terughoudendheid

Volgens KBC Securities is er sprake van “een mismatch met de verwachtingen”, omdat de hele energiesector terughoudender is geworden. Tariefconflicten en een zwakke olieprijs zorgen ervoor dat klanten terug op hun handen zitten.


Unieke blik: De waardering liegt niet

Fugro noteert nu met een P/E (price/earnings) ratio van 4,9, ver onder het Nederlandse beursgemiddelde van 16 tot zelfs 26 voor groeibedrijven.


Dat lijkt aantrekkelijk, maar het is vooral een afspiegeling van het wantrouwen van beleggers. En terecht. De winstgroei over de komende drie jaar wordt door analisten geschat op gemiddeld -2% per jaar, terwijl de bredere markt juist +16% per jaar verwacht. Dit impliceert een structurele onderprestatie.


“De lage waardering weerspiegelt simpelweg een gebrek aan geloof in structurele groei. De markt prijst Fugro als een cyclisch wrak, ondanks de mooie margeambities op de lange termijn.”

Wat zeggen analisten?

  • Jefferies verlaagde op 13 mei het koersdoel van €21,50 naar €16,50, maar houdt het koopadvies aan. Analist David Kerstens denkt dat de bodem is bereikt en ziet 50% opwaarts potentieel.

  • KBC zette het aandeel op 'Under Review' na de waarschuwing en wijst op een sterke mismatch met marktverwachtingen.

  • Simply Wall St noemt de recente P/E van 4,5x “op het eerste gezicht aantrekkelijk”, maar wijst terecht op de verwachte winstdalingen.


\Wat nu?

Fugro’s management blijft hameren op kostenbesparing en het vasthouden aan een EBIT-marge doelstelling van 11–15% voor 2025. Dat vereist een stevig herstel in de tweede helft van het jaar. Zonder nieuwe orders of herneming van projecten in de VS lijkt dat echter optimistisch.


Voor beleggers is dit nu een klassiek "value trap"-scenario: goedkoop oogt aantrekkelijk, maar als de winstgevendheid structureel verslechtert, dan is zelfs een lage waardering te hoog.


Fugro is (nog) geen koopje

Hoewel Fugro fundamenteel niet oninteressant is – sterke balans, marktleiderschap in nichemarkt, is het aandeel hard afgestraft met reden. De dalende omzet, wegsmeltende winst en verslechterende kasstroom wijzen op structurele problemen, met name in de Amerikaanse offshore windmarkt. Zolang daar geen herstel zichtbaar is, blijft Fugro goedkoop met reden. Wie instapt op deze niveaus gokt op een snelle sectorommekeer, niet op zekere groei. Maar voor het nemen van die risico, kan het ook heel mooi uitpakken als het onverwachts toch omkeert.

Net binnen..

Meld je aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief!

Bedankt voor het abonneren!

Copyright © 2023 •

Alle rechten voorbehouden - Amsterdam - 0619930051

Disclaimer
Let op: Beleggen brengt risico's met zich mee. Je kan (een deel van) je inleg verliezen. Niets hier mag worden beschouwd als financieel advies.. Voor advies over je persoonlijke situatie kun je het beste een adviseur inschakelen.

  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
bottom of page